• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2464
  • Dodano: 2024-01-16 / 14:10
  • Komentarzy: 19

  MEN przywraca 3 godziny nauki języka mniejszośći

  (Fot. Archiwum)

  Od września 2024 roku uczniowie należący do mniejszości niemieckiej w Polsce będą ponownie uczestniczyć w lekcjach języka niemieckiego w wymiarze trzech godzin tygodniowo. To decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej, która przywraca wcześniejszy standard nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.


  Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło znaczącą zmianę w nauczaniu języka niemieckiego dla uczniów z mniejszości niemieckiej w Polsce. Od września 2024 roku powróci do trzech godzin tygodniowo nauki języka niemieckiego, co ujednolica wymiar godzin nauczania z innymi mniejszościami narodowymi.

  W lutym 2022 roku, ówczesny minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, podpisał rozporządzenie zmniejszające wymiar godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo. Decyzja ta spotkała się z protestami ze strony mniejszości niemieckiej i środowisk oświatowych, w tym związków zawodowych nauczycieli.

  Sprawa dotyczyła około 55 tysięcy dzieci w 164 samorządach. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej argumentowali, że obecna sytuacja jest niezgodna z gwarantowanym przez Konstytucję RP prawem o niedyskryminacji oraz że ogranicza warunki konieczne do utrzymania i rozwijania tożsamości kulturowej mniejszości. Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, w wystosowanym piśmie do nowej minister edukacji, Barbary Nowackiej, podkreślił potrzebę uchylenia tamtego rozporządzenia.

  Pisaliśmy o tym tutaj: "Nauka języka to nie polityka". Mniejszość Niemiecka odpowiada Januszowi Kowalskiemu

  Rafał Bartek - Od ministra Czarnka oczekujemy konkretów.

  Dzieci nadal są dyskryminowane! Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej piszą do Czarnka


  Zmiana, która wejdzie w życie od 1 września 2024 roku, jest odpowiedzią na te apele. MEN opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które ujednolica godziny nauczania języków mniejszości narodowej. Zgodnie z tym projektem, wszyscy uczniowie należący do mniejszości narodowych, w tym niemieckiej, będą mieli możliwość nauki swojego języka w wymiarze 3 godzin tygodniowo.

  To krok w stronę równości edukacyjnej i szacunku dla różnorodności kulturowej w Polsce. Ujednolicenie wymiaru godzin nauczania języków mniejszości narodowych jest ważne nie tylko z perspektywy edukacyjnej, ale także z punktu widzenia utrzymywania i pielęgnowania tożsamości kulturowej mniejszości w Polsce.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".