• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1635
    • Dodano: 2023-12-15 / 18:06
    • Komentarzy: 0

    Kosmiczna nowoczesność w OCR Korfantów

    (UMWO)

    Opolskie Centrum Rehabilitacji stawia na nowoczesne leczenie. Już teraz może pochwalić się nowo zakupionym robotem wspomagającym proces leczenia stawów. Podczas konferencji w szpitalu zaprezentowano również egzoszkielety, które są innowacją na świecie w szybkim usprawnianiu pacjentów po paraliżach.

    Szpital w Korfantowie już wykorzystuje nowoczesnego robota w wykonywaniu zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Specjaliści rehabilitanci są również zainteresowani urządzeniem, które obecnie najskuteczniej wspiera leczenie po paraliżach i operacjach kręgosłupa czy wylewach. Dzięki zastosowanej technice możliwe jest budowanie nowych połączeń nerwowych.

    Jacek Walukiewicz prezes Zarządu Constance Care, zajmujący się wprowadzaniem robotów do rehabilitacji na rynek polski, cieszy się ze współpracy z ośrodkiem w Korfantowie. - Rozpoczynamy współpracę z ośrodkiem w Korfantowie. Wprowadzić tutaj chcemy rehabilitację chodem po pionizacji. Takie zastosowanie powoduje, że organizm i układ nerwowy przypomina sobie, jak powinien funkcjonować. Ważny jest nacisk na stopę, pod stopą. Pacjent powinien jak najszybciej wykonywać prawidłowe ruchy. Nasze egzoszkielety czy aktywne ubiory robotyczne są urządzeniami, które pozwalają osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym wykonywać ruch, podobnie jest w przypadku ograniczonego przepływu rdzenia kręgowego - mówi Jacek Walukiewicz. Opowiada, że pacjenci, którzy byli skazani na wózek inwalidzki zaczynali samodzielnie chodzić. - Współpraca pomiędzy terapią manualną a robotyką powinno się stosować na szeroką skalę - dodaje. Dodajmy, że takie jedno urządzenie kosztuje ponad milion złotych.

    Grzegorz Ślusarczyk wiceprezes firmy medycznej HAS-MED dostarczył do OCR robota do rehabilitacji pooperacyjnej, po udarach czy leczenia stawów. - Jest to jeden z nielicznych ośrodków, który ma już robota, który daje możliwość bardzo wczesnej mobilizacji pacjenta, nawet tych przebywających w łóżkach. Przyspieszane są efekty terapii i odciążani są rehabilitanci. Jest to urządzenie hybrydowe, terapeuta na początku montuje ramię robota, wykonuje ruch terapeutyczny, a robot z precyzją powtarza go. Jakość tego ruchu zawsze będzie precyzyjna - mówi Grzegorz Ślusarczyk.

    Lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii, Jan Wojciech Wierzchowiec, ordynator oddziału rehabilitacji w OCR mówi o skoku cywilizacyjnym w leczeniu i usprawnianiu. - Wchodzimy na poziom dostępny w krajach wysokorozwiniętych. To jest sprzęt wysokiej klasy dostępny w USA i Japonii. Te rozwiązania wzięły się z technologii kosmicznych. Wtedy wprowadzano rozwiązania dla kosmonautów, którzy przebywają w stanie nieważkości, aby w odciążeniu wprowadzić obciążenie, a w rehabilitacji ten proces jest odwrócony - mówi lekarz.

    Prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji Wojciech Machelski podkreśla, że rok 2023 będzie historyczny. - Zakończyliśmy rozbudowę nowego pawilonu, dobiega końca remont basenu. Nie zapominamy o nowoczesnym sprzęcie. Te nowe elementy są związane z robotyką. Zakupiliśmy sprzęt do rehabilitacji dla pacjentów po schorzeniach neurologicznych. Nowy robot sfinansowany został w większości przez samorząd województwa opolskiego - mówi Wojciech Machelski i dodaje, że w ciągu roku ze sprzętu skorzysta około 3 tysięcy pacjentów.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".