• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 3618
  • Dodano: 2023-11-29 / 22:06
  • Komentarzy: 5

  Odkrycia w katedrze: "Słowa biskupa opolskiego były źle interpretowane". Atmosfera jest zła

  Opolski biskup Andrzej Czaja deklaruje, że jest otwarty na rozmowy, a dotychczasowe zasypanie stanowisk archeologicznych ma chronić katedrę, która - jak mówi pełnomocnik biskupa ds. archeologicznych i konserwatorskich - jest zniszczona po pracach archeologicznych.


  Z uwagi na wiele głosów i opinii na temat prac archeologicznych w katedrze, strona kościelna wypowiedziała się w tej sprawie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

  - Katedra to matka wszystkich kościołów, to kościół wyjątkowy, nie jakiś pierwszy lepszy. To nie jest własność państwowa, a własność kościoła polskiego - powiedział ks. Joachim Kobienia, rzecznik Kurii.

  Pełnomocnik biskupa opolskiego Andrzej Gołembnik zauważa, że wiele osób "nie wie wszystkiego". - Przekazałem, że ks. biskup jest otwarty na ekspozycję, jednak wymaga rzetelnej analizy naukowej definiującej zjawisko, które ma być pokazywane. To wymóg podstawowy, by pokazać rozumną ekspozycję. Gdyby ktoś wsłuchał się w głos biskupa na początku października, usłyszałby, że chodzi o tymczasowe zasypanie - słyszymy.

  Agnieszka Węsiora, pełnomocnik biskupa ds. archeologicznych i konserwatorskich została powołana do spinania działań podmiotów biorących udział w pracach archeologicznych. - Zapewniam, że wszelkie działania podejmowane w katedrze w związku z prowadzoną inwestycją, jak i z pracami archeologicznymi miały swoją podstawę w wiążących pozwoleniach administracyjnych. Obligowało nas także pozwolenie budowlane. Nic, co krąży w przestrzeni publicznej nie jest prawdą - mówi i dodaje, że minister nauki i szkolnictwa wyższego przekazał 3 mln zł na te badania, ale pieniądze dostał Uniwersytet Opolski, a parafia nie otrzymała ani złotówki na pokrycie kosztów choćby energii elektrycznej.

  - W ubiegłym tygodniu nasze zaufanie do strony uniwersyteckiej zostało nadszarpnięte. Stan zachowania obiektu jest dwukrotnie gorszy niż to było na początku. - dodała.

  - Doskonale rozumiem powagę odkryć, ale myślę też o wiernych, którzy chcą już wrócić do świątyni - dodaje proboszcz parafii katedralnej ks. Waldemar Klinger.

  - Nie wierzcie temu, co w tych dniach słuchacie czy czytacie o mnie. Naprawdę nie jestem człowiekiem, któremu jest obojętne dobro wspólne, dobro społeczne. I nie lekceważę wartości i znaczenia dziedzictwa historyczno-kulturowego- mówi na nagraniu biskup Andrzej Czaja.

  Opolskie media miały bardzo okrojoną możliwość zdobywania informacji o trwających pracach - archeolodzy mieli "zakaz" wypowiadania się dla dziennikarzy, a wiele informacji przechodziło drogą nieoficjalną, dlaczego? Nie wytłumaczono tej kwestii podczas konferencji prasowej.  Zdjęcie (1/12)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-11-30 10:56:18 [217.173.193.*] id:1667525  
  24mikol: Napisał postów [1330], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  "Gdyby ktoś wsłuchał się w głos biskupa na początku października, usłyszałby, że chodzi o tymczasowe zasypanie"... gdybym coś takiego usłyszał to bym nie uwierzył. Tymczasowo zasypać, żeby ktoś miał to znowu odkopywać?

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-11-30 20:23:43 [31.0.56.*] id:1667549  
  kamyk17: Napisał postów [303], status [maniak] Reputacja
  Jakiś ty powierzchowny! Dla ciebie zasypać i odkopać jamę po śmieciach a zasypać i odkopać stanowiska archeologiczne w zamkniętej dla wiernych świątyni, to to samo, co?
  2023-11-30 19:32:58 [83.26.35.*] id:1667548  
  Oka: Napisał postów [9], status [nowy] Reputacja
  No i właśnie nie jest własnością państwa a powinno przynajmniej, grunty znacjonalizowac pół polski mają, centra miast

  Nick:
  Treść:
  2023-11-30 19:30:44 [77.255.178.*] id:1667547  
  szymianski: Napisał postów [84], status [rozkręcił się] Reputacja
  Z dnia na dzień słowa kościoła, biskupów, księży, ojca dyrektora, są coraz lepiej interpretowane. Społeczeństwo dojrzewa powoli do tego, że instytucja kościoła sama w sobie powoli staje się zabytkiem archeologicznym (nie mylić z wiarą). A znając życie, w momencie pojawienia się na horyzoncie kasiory, zapaliły się Pingwinom świeczki w oczach i żal ścisnął cztery litery...

  Nick:
  Treść:
  2023-11-30 11:16:57 [83.10.146.*] id:1667527  
  chrząszcz: Napisał postów [5391], status [VIP] Reputacja
  taki obiekt jak katedra to jest jak żywa tkanka, mam wrażenie, jedna ani druga strona nie do końca wiedziały jak się sprawa potoczy...pytanie jakimi pieniędzmi( tych, co nie dają na tacę też) będzie "zakopany" "spór"

  Nick:
  Treść: