W miastach i na obszarach zurbanizowanych sokoły wędrowne często wybierają wysokie budynki i wieże komunikacyjne jako miejsce gniazdowania. Mogą one łowić ptaki w locie, korzystając z wysokości budowli. Już nie raz widziano sokoła wędrownego przy wieży opolskiej katedry, a Fundacja Siedlisko Silesia właśnie kończy projekt budowy skrzyni lęgowej dla tego gatunku - właśnie w jednej z wież katedry.
- Powoli kończymy projekt pt: "Sokole oczy Opola" na którego realizację otrzymaliśmy pieniądze od Marszałka Województwa Opolskiego w ramach zadań publicznych. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem i prawdopodobnie już do końca października uda nam się zorganizować całą elektronikę do podglądu ptaków. Jeśli dopisze nam szczęście i ptaki nie zagnieżdżą to tymi informacjami będziemy mogli się z wami dzielić. Jeszcze przed nami trochę pracy logistycznej ale myślimy, że niebawem wszystko zostanie zainstalowane zgodnie z projektem i pozostanie nam czekać tylko na lokatorów. Buda została zamontowana na wieży północnej w jej najwyższym możliwym miejscu, a wlot zaprojektowany od strony południowo-wschodniej. W trakcie montażu na tym właśnie oknie została znaleziona wypluwka (zlepek niestrawionych części pokarmu) pustułki a to już coś - czytamy na stronie Fundacji (wpis z końca października 2023).
Sokoły wędrowne są znane z tego, że potrafią przystosować się do różnorodnych środowisk, a ich miejsce osiedlenia zależy od dostępności pożywienia i odpowiednich miejsc do gniazdowania. Często wykorzystują naturalne skały, jaskinie, a także struktury ludzkie, takie jak budynki czy wieże, aby stworzyć swoje gniazda.
KK 35947: Napisał postów [4003], status [VIP]
Niech sobie mieszka i się rozmnaża żarcia będzie dużo bo tych latających szczurów jest zatrzęsienie w mieście.