- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 2480
- Dodano: 2023-11-04 / 08:00
- Komentarzy: 5
Miód z Pasieki w Sercu Opola jest wyborny w smaku i nie ma sobie równych
(Fot. Fundacja Odzyskaj Środowisko)
Czy "złoty nektar" jest zdrowy? Jakie pyłki w sobie zawiera? Czas poznać oficjalne wyniki badań.
W lipcu pięć charakterystycznych uli wykonanych z elementów z recyklingu elektroodpadów stanęło na dachu Centrum Usług Publicznych w ramach projektu edukacyjnego "Od pralki do ula". Pszczoły krainki pod opieką zawodowego pszczelarza Michała Laska "śpiewająco" zdały egzamin na wyborny miejski miód.
Wszystkie miody miejskie to miody wielokwiatowe. Pszczoły korzystają z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, przydomowych balkonach i tarasach. "Pasieki miejskie mają tę przewagę nad ulami na terenach wiejskich, że mamy tutaj do czynienia z dużą bioróżnorodnością roślin, co potwierdzają badania, ale także unikatowy smak i aromat miodów miejskich" - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. By sprawdzić jak wygląda baza pożytkowa opolskich krainek, miód trafił do Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.
W Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich stwierdzono, że Miód z Pasieki w Sercu Opola zawiera 315 ziaren pyłku m.in. z wierzby, chabra bławatka, żywokostu, kasztanowca, lipy, śliwy, z największą przewaga kapustowatych (67,6%). Wyniki analizy pyłkowej potwierdzają, że jest to miód wielokwiatowy, dodatkowo oprószony pyłkiem z pierzgi oraz zawierający wziątki spadzi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne.
Miejska pasieka z recyklingu to element projektu edukacyjnego. "Bardzo się cieszę, że wyniki badań Zakładu Pszczelnictwa potwierdzają tylko to, co sami mieliśmy okazję stwierdzić podczas uroczystego miodobrania: nasz miód z Pasieki w Sercu Opola jest wyborny w smaku i nie ma sobie równych. Jednocześnie, w czasie różnego rodzaju warsztatów i działań edukacyjnych wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko pokazujemy, że świat recyklingu elektroodpadów można w unikatowy sposób połączyć z edukacją o pszczołach i dzikich zapylaczach" - podkreśla Iwona Kowalczuk, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neon: Napisał postów [2750], status [Szycha]
Baju,baju będziesz w raju.