• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2372
  • Dodano: 2023-10-20 / 13:09
  • Komentarzy: 5

  Czy według Ministerstwa Opolskie Centrum Onkologii nie wymaga wsparcia?

  Rekordowe dofinansowanie w wysokości 4,2 mld zł trafi do szpitali onkologicznych w Polsce, ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Środki te zostały przyznane w wyniku rozstrzygniętego 13 października br. konkursu onkologicznego z Funduszu Medycznego. Minister zdrowia, Katarzyna Sójka, podkreśliła, że kwota ta jest rekordowa. Dla Opola jednak środków zabrakło.

  Dofinansowanie ma być wykorzystane na kompleksowe rozwiązania, obejmujące nie tylko infrastrukturę, ale także budowę, rozbudowę i modernizację podmiotów onkologicznych w całym kraju. Średnio ośrodki w całym kraju (poza Opolszczyzną), otrzymają po 220 mln zł, a Minister Sójka wyraziła przekonanie, że przyczyni się to do podniesienia jakości opieki nad pacjentami, szybszej diagnostyki, leczenia i wyleczenia.

  Mimo spełnienia wszelkich kryteriów merytorycznych, opolski oddział onkologiczny nie uzyskał żadnego dofinansowania z Funduszu Inwestycji Strategicznych.

  Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, na konferencji prasowej, wyraził oburzenie decyzją Ministerstwa Zdrowia, podkreślając konsekwencje dla pacjentów. Szpital, będący jedynym ośrodkiem onkologii w województwie opolskim, został pozbawiony szansy na rozbudowę i podniesienie standardów leczenia. Co w opinii

  Zuzanna Donath-Kasiura, Wicemarszałek Województwa Opolskiego, wskazując na długoletnią obecność województwa opolskiego w Polsce, stanowczo domagała się równego traktowania. Zaznaczyła, że opolski oddział onkologiczny jest jedynym specjalistycznym ośrodkiem leczenia onkologicznego na trzecim poziomie, zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. W myśl tej ustawy, szpital ten powinien być traktowany jako jednostka strategiczna, a zatem otrzymać odpowiednie finansowanie.

  - To nie może tak być, że mieszkańcy województwa opolskiego nie będą mogli być leczeni onkologicznie tylko dlatego, że Ministerstwo postanowiło przeznaczyć dotację na wszystkie województwa, tylko nie na nasze. Nasz szpital spełnia merytoryczne kryteria, a fundusz został zwiększony ponad dwóch miliardów do czterech. A nasz szpital został pozbawiony dofinansowania. Protestujemy i nie zgadzamy się na wykluczanie i na dyskryminowanie mieszkańców województwa opolskiego - mówiła wicemarszałek.

  Dyrektor Staszewski podkreślił, że wnioski o dofinansowanie obejmowały strategiczne inwestycje. Planowano m.in. powiększenie bloku operacyjnego, nadbudowę pawilonu dziennej chemioterapii, rozbudowę oddziałów radioterapii i urologii, oraz utworzenie nowych poradni. Te projekty miały znaczący wpływ na poprawę standardów leczenia i umożliwienie zorganizowania opieki paliatywnej. Pomimo tego, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się nie przyznać żadnego wsparcia.

  W apelu do Ministerstwa Zdrowia, dyrektor szpitala zwrócił uwagę na brak jasnych kryteriów i transparentności w procesie oceny projektów. Zdaniem dyrektora, decyzje dotyczące dofinansowania zdają się być subiektywne i nie uwzględniają faktycznych potrzeb jednostek medycznych.

  Dyrektor poruszyła także kwestię niesprawiedliwego traktowania innych jednostek medycznych, takich jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który mimo złożonych wniosków nie otrzymał finansowania w innych konkursach funduszu medycznego. Podkreślił, że niemożność zdobycia wsparcia wpływa na funkcjonowanie szerokiej gamy specjalistycznych dziedzin medycyny, może mieć długofalowe konsekwencje dla zdrowia społeczeństwa.

  Opolski Szpital Onkologiczny, zamiast cieszyć się z możliwości poprawy warunków leczenia, musi teraz zmierzyć się z nieuzasadnionym brakiem wsparcia finansowego. Działania podejmowane przez kadrę medyczną, takie jak przedłużanie godzin pracy czy przyspieszanie procesów leczenia, są teraz pozbawione stabilnej podstawy finansowej. W efekcie, szpital nie tylko stoi przed wyzwaniem utrzymania dotychczasowego standardu, ale również zatracenia zdolności do rozwoju i dostosowania się do rosnącego zapotrzebowania na leczenie onkologiczne.

  Warto podkreślić, że także inne jednostki szpitalne, w tym psychiatria, borykają się z brakiem wsparcia, co sugeruje systemowe problemy w procesie przyznawania środków. W tej sytuacji, dyrektor Opolskiego Szpitala Onkologicznego planuje skierować pismo do Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Zdrowia, apelując o przeanalizowanie decyzji i udzielenie odpowiednich wyjaśnień.

  Poniżej zaplanowane działania, na które niestety nie zostały przyznane środki:
  1. Powiększenie Bloku Operacyjnego:
  - Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym robota chirurgicznego, celem zwiększenia efektywności zabiegów onkologicznych.
  - Rozbudowa infrastruktury bloku operacyjnego, aby móc obsługiwać większą liczbę pacjentów.

  2. Nadbudowa Pawilonu Dziennej Chemioterapii:
  - Przeniesienie Kliniki Onkologii do nowoczesnego pawilonu, spełniającego najwyższe standardy.
  - Remont parteru w Klinice Onkologii w celu zwiększenia dostępu pacjentów do dziennej chemioterapii.

  3. Zakup Czwartego Akceleratora:
  - Zakup nowego akceleratora do leczenia radioterapeutycznego, co pozwoliłoby zwiększyć liczbę pacjentów poddawanych radioterapii.
  - Poprawa standardu leczenia radioterapeutycznego.

  4. Nadbudowa Przychodni i Rozbudowa Oddziałów:
  - Powiększenie Oddziału Chirurgii Onkologicznej, aby zmniejszyć liczbę łóżek 5-6 osobowych.
  - Utworzenie pododdziału urologii na jednym z pięter, a także dodatkowych poradni.

  Dyrektor podkreślił, że ze względu na specyfikę leczenia onkologicznego, istotne jest zapewnienie pacjentom jak najwyższego standardu opieki, co wymaga inwestycji w nowoczesną infrastrukturę i sprzęt medyczny.

  Warto zauważyć, że konkurs pierwotnie przewidywał alokację w wysokości 2,5 mld zł, ale z uwagi na duże zainteresowanie i zgłoszone projekty o łącznej wartości ponad 8 mld zł, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zwiększeniu alokacji do niemal 4,2 mld zł.  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-10-20 21:41:04 [83.4.112.*] id:1666339  
  phil: Napisał postów [331], status [pismak] Reputacja
  ludzie nie martwcie się poseł Witold Z. to odkręci winni zostaną ukarani, niewinnych też ukarze a resztę spali na stosie

  Nick:
  Treść:
  2023-10-20 15:32:26 [178.43.253.*] id:1666324  
  Gaz: Napisał postów [5446], status [VIP] Reputacja
  A posły nemeckie pozamiatane.

  Nick:
  Treść:
  2023-10-20 14:40:17 [94.75.72.*] id:1666316  
  Peugeot406: Napisał postów [1004], status [stały bywalec] Reputacja
  Pani Sójka niech się już pakuje. Zdecydowanie nie tak jak w powiedzeniu "wybierać się jak sójka za morze".

  Nick:
  Treść:
  2023-10-20 14:21:47 [178.43.253.*] id:1666314  
  [moderacja]: Napisał postów [5446], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  2023-10-20 14:06:24 [217.173.193.*] id:1666313  
  24mikol: Napisał postów [1347], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  W czasie festynu starostwa w Krapkowicach pojawił się (na chwilę) poseł Ociepa, w tamtej chwili akurat była TVP3. Poseł w wywiadzie stwierdził min, że rozbudują szpital w Krapkowicach. Jest tak sprawny więc i w tej sprawie pomoże.

  Nick:
  Treść: