• Autor: OlekG
    • Wyświetleń: 1964
    • Dodano: 2023-10-15 / 20:23
    • Komentarzy: 0

    Do 20.00 odnotowano pięć incydentów związanych z przebiegiem wyborów

    (Fot. Dżacheć)

    Kontrowersje wokół wydawania kart referendalnych, niszczenie kart do głosowania i zakłócanie ciszy wyborczej. Komenda Wojewódzka Policji wymienia wykroczenia.


    W ostatnich dniach pojawiały się kontrowersje związane ze sposobem wydawania karty referendalnej. Państwowa Komisja Wyborcza wydała jasne stanowisko, zgodnie z którym takie działanie jest niedopuszczalne. Mimo tego, w opolskich lokalach wyborczych zgłoszono takie przypadki. Do takiego incydentu doszło na pewno w lokalu wyborczym na terenie dzielnicy Gosławice. - Zdziwiło mnie, kiedy dochodząc do stanowiska, podpisując listę pani pracująca w komisji zapytała "czy z referendum" - relacjonuje Czytelniczka. - Niektórzy podchodzili i od razu mówili, że bez karty do referendum. Nigdzie tego nie zgłosiłam, dopiero w sieci przeczytałam, że tak nie można - mówi.

    Mimo że nie jest jeszcze znana skala tego zjawiska, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, Rafał Tkacz, potwierdził, że do okręgowej komisji w Opolu docierają sygnały w tej sprawie. Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że zasady dotyczące wydawania kart muszą być ściśle przestrzegane, aby zapewnić uczciwość procesu wyborczego. Celem komisji jest zapewnienie transparentności i uczciwości wyborów oraz przeciwdziałanie ewentualnym nadużyciom.

    Nieopieczętowane karty do głosowania stały się drugim tematem w kontekście wyborczej niedzieli. Właściwa pieczęć na karcie wyborczej jest niezwykle istotna, ponieważ potwierdza jej ważność. W ostatnim czasie wyborcy zgłaszali przypadki braku jednej z dwóch wymaganych pieczątek na kartach do głosowania. Zgodnie z przepisami, każda karta powinna być opieczętowana dwiema pieczątkami, które stanowią potwierdzenie jej autentyczności.

    Do tej pory wybory przebiegają bardzo spokojnie, co jest dużą zasługą policjantów dbających o bezpieczeństwo w obrębie lokali wyborczych. Nie obyło się jednak bez drobnych incydentów.

    - Do tej pory odnotowano 5 incydentów, jednak żadna z tych sytuacji nie wpłynęła na głosowanie. Dwie z tych sytuacji dotyczą wykroczenia związanego z zakłóceniem ciszy wyborczej. Pierwsza miała miejsce jeszcze wczoraj, gdzie według oświadczenia ktoś miał włożyć ulotkę do skrzynki na listy. Druga sytuacja to naklejenie plakatu wyborczego - wymienia podkom. Dariusz Świątczak, Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

    - Kolejne sytuacje, trzy incydenty związane były ze zniszczeniem, bądź wyniesieniem z lokalu kart do głosowania. Taka sytuacja miała miejsce w Opolu, gdzie przewodniczący komisji ujawnił, że poza lokalem wyborczym znajduje się zniszczona karta referendalna. Tutaj mamy do czynienia ze zbiegiem przestępstw. Druga sytuacja miała miejsce w Tułowicach, gdzie mężczyzna pobrał pakiet i wybiegł z lokalu wyborczego, po czym zniszczył karty do głosowania. Podobna sytuacja miała miejsce w Głogówku, gdzie mężczyzna pobrał karty do głosowania i zniszczył je w lokalu - dodaje Świątczak.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".