• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1080
    • Dodano: 2023-09-30 / 14:00
    • Komentarzy: 2

    Opolscy emeryci z najwyższym stopniem ubankowienia

    (Fot. iStock)

    Zdecydowana większość emerytów i rencistów ma konto w banku. Na około 9 mln świadczeniobiorców, a ż 7 mln z nich otrzymuje pieniądze przelewem. Obecnie wskaźnik ubankowienia emerytów w ZUS wynosi 80,6 proc.

    - Emeryci z województwa opolskiego są liderami ubankowienia. W lipcu tego roku aż 83,6 procent nowo przyznanych emerytur opolski ZUS przelewał na konta bankowe.

    W porównaniu do innych województw to najwyższy wskaźnik - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Najwyższym stopniem ubankowienia swoich klientów według oddziałów ZUS może pochwalić się placówka ZUS w Rybniku. Aż 87,6 proc. osób, którym emerytury wypłaca tamtejsza placówka Zakładu deklaruje chęć otrzymywania pieniędzy w formie bezgotówkowej, przelewem na rachunek bankowy. W tym ujęciu na drugim miejscu jest opolski oddział ZUS, gdzie obecnie poziom ubankowienia emerytów to 83,6 proc. Najskromniejsze zaawansowanie pod tym względem występuje wśród emerytów obsługiwanych przez oddziały ZUS w Radomiu - 66,9 proc., oraz Szczecinie i Biłgoraju po 69,8 proc.

    W ujęciu krajowym poziom preferencji wśród klientów ZUS co do formy otrzymywania pieniędzy różni się od rodzaju świadczeń. Procentowo najwięcej wypłat na rachunki bankowe - aż 98,5 proc. - ZUS wypłaca z tytułu nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Na kolejnym miejscu są emerytury pomostowe - 95,3 proc. tych świadczeń ZUS wypłaca na konta. Na drugim biegunie są rodzicielskie świadczenia uzupełniające (w przypadku prawa wyłącznie do tego świadczenia) i świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielne egzystencji. Tu poziom ubankowienia wynosi odpowiednio - 44 proc. i 40,4 proc.

    Każda kto składa wniosek o emeryturę ma prawo wybrać formę otrzymywania świadczenia. Może wskazać rachunek bankowy lub doręczenie pieniędzy za pośrednictwem operatora pocztowego. W każdej chwili może zmienić decyzję o sposobie otrzymywania świadczenia. Jednocześnie nie ma też problemu ze zmianą rachunku bankowego. Można to zrobić podając nowy numer konta we wniosku ZUS EZP - wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-09-30 14:33:54 [87.205.81.*] id:1665126  
    Henryk: Napisał postów [604], status [rozpisany/na] Reputacja
    Emeryt też potrafi liczyć
    [1]

    Nick:
    Treść:
    2023-09-30 14:04:43 [89.64.39.*] id:1665125  
    Demotywator: Napisał postów [34384], status [VIP] Reputacja
    Emeryci nie są tacy znowu zacofani żeby nie umieli wbić 4 cyfr i wypłacić pieniędzy albo przyłożyć karty...wielu śmiga na komputerze niż młodzi tik tokerzy...a opłaty na poczcie nie są małe...

    Nick:
    Treść: