W dniu 11 września odbyła się konferencja z udziałem wielu ważnych przedstawicieli, w tym Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego, zastępcy dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego , dyrektora RZGW w Gliwicach, naczelnika Wydziału Planowania Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Komendanta Państwowej Straży Rybackiej.
Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski podkreślił, że sytuacja związana z przypadkami śnięcia ryb jest pod stałą i bieżącą kontrolą od momentu, gdy pierwsze sygnały o tych zdarzeniach pojawiły się. Od piątku Wojewoda regularnie zwoływał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego (WZZK), na którym analizowano sytuację i dyskutowano nad działaniami mającymi na celu zarówno przeciwdziałanie śnięciu ryb, jak i ograniczenie szkód wynikających z wydarzeń na Kanale Gliwickim. Warto dodać, że w sobotnim posiedzeniu WZZK uczestniczyli również przedstawiciele Dolnośląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego poprzez wideokonferencję.
Służby podległe Wojewodzie Opolskiemu stale monitorują sytuację, dokonując obserwacji z dnia na dzień i z godziny na godzinę. Dokładnie kontrolują wody, prowadzą patrole, oraz pobierają próbki wody do badań. Starają się także skrócić czas oczekiwania na wyniki badań wody i ryb. Informacje są przekazywane na bieżąco odpowiednim organom i służbom w celu zapewnienia szybkiej reakcji na zdarzenia. Organy administracji rządowej wraz z podległymi służbami, policją i strażami, regularnie informują opinię publiczną o faktach związanych z sytuacją na Kanale Gliwickim, nie ukrywając żadnych informacji.
Działania służb na wodach II Sekcji Kanału zostały ograniczone do minimum, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się złotej algi i uniknąć zamęcenia wody.
Wojewoda Opolski wydał także Rozporządzenie Porządkowe, które wprowadza zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego (opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego z 2023 r. poz. 2709). Zakaz ten dotyczy wód II i III sekcji Kanału Gliwickiego na terenie województwa opolskiego, obejmuje zakaz spożywania wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, a także inne działania związane z bezpośrednim kontaktem z tymi wodami.
W dniu 12 września 2023 roku, o godzinie 8:30, odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysem w celu omówienia sytuacji na Kanale Gliwickim. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele różnych służb, inspekcji i straży, w tym RZGW Gliwice, Polskiego Związku Wędkarskiego, Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, PCZK w Strzelcach Opolskich oraz PSR w Opolu. Podczas posiedzenia dokonano podsumowania obecnej sytuacji i zaplanowano kolejne działania.
W dniu 11 września 2023 roku służby odłowiły śnięte ryby z Kanału Gliwickiego w następujących ilościach:
na II Sekcji - 78 kg,
na III Sekcji - 67 kg (w tym 17 kg na terenie woj. Opolskiego),
na IV Sekcji - 5 kg.
Dnia 12 września 2023 roku, o godzinie 8:30, odłowiono dodatkowe śnięte ryby w następujących ilościach:
na II Sekcji - 12 kg,
na III Sekcji - 20 kg,
na IV Sekcji - 1 kg.
Po naradach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysem w dniu 11 września 2023 roku, wydano rekomendację o wstrzymaniu na trzy dni (do 14 września 2023 roku) zrzutów wody z jeziora Dzierżno do rzeki Kłodnicy.
Wody Kanału Gliwickiego pozostają pod stałą kontrolą, a brzegi są patrolowane przez Policję. Państwowa Straż Pożarna prowadzi również patrole na Odrze.
Dzisiaj, około godziny 16:00, rozpoczęło się stawianie zapory z biostabilizatora przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego.
Luzi: Napisał postów [1463], status [stały bywalec]
Nic kompletnie nic nie zrobili. Za mc trzeba pożegnać nieudacznikow