• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2959
  • Dodano: 2023-09-09 / 20:01
  • Komentarzy: 4

  Nigdy nie wyrzucaj tego do śmietnika. Może za to grozić kara nawet do 5 tys. zł.

  (Fot. Archiwum)

  Zanim pozbędziemy się zużytych żarówek, baterii, czy sprzętu elektrycznego, warto poznać zasady właściwego utylizowania tzw. elektrośmieci. Niestosowanie się do przepisów może skończyć się grzywną sięgającą nawet 5 tysięcy złotych.

  Zanim wyrzucimy zużyte żarówki, wyczerpane baterie czy inny niepotrzebny już sprzęt elektryczny lub elektroniczny, warto się chwilę zastanowić i sprawdzić, gdzie powinniśmy tego rodzaju odpady umieścić. Jeśli zrobimy to w niewłaściwy sposób, może czekać nas kara grzywny za wykroczenie. Grzywna może wynosić od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

  Wyrzucanie elektrośmieci do zwykłego śmietnika jest działaniem na szkodę środowiska. Zawarte w zużytych urządzeniach elektrycznych trujące związki mogą też być zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Sposób pozbywania się odpadów elektrycznych i elektronicznych reguluje specjalna ustawa, która przewiduje kary dla osób niestosujących się do zasad.

  Tzw. elektrośmieci nie są zwykłymi odpadami, a ich wyrzucenie byle gdzie, np. do pojemnika ze zmieszanymi odpadami komunalnymi może skończyć się grzywną. Zasady pozbywania się tego rodzaju śmieci reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 r. Działania niezgodne z przepisami podlegają karze grzywny. Jak czytamy w ustawie: "kto wbrew zakazowi określonemu w art. 34 umieszcza zużyty sprzęt łącznie z innymi odpadami, podlega karze grzywny". Wspomniany art. 34 mówi: "zakazuje się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami".

  Do elektrośmieci zaliczamy m.in. urządzenia AGD (np. pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowe, czajniki elektryczne), RTV (telewizory, komputery, drukarki) oraz mniejsze urządzenia elektroniczne. W tej grupie jest także sprzęt oświetleniowy (zużyte świetlówki, żarówki LED, żyrandole itp.), a także wyczerpane baterie czy akumulatory. Na wszystkich sprzętach elektronicznych i elektrycznych powinien znaleźć się znak przekreślonego kosza, który oznacza zakaz wyrzucania tego urządzenia po zużyciu do śmietnika.

  Nie wszyscy jednak o tym pamiętają, a jeśli nawet, to niekoniecznie przestrzegają przepisów. Ostatecznie najprościej jest wrzucić zużytą żarówkę do ogólnego śmietnika, zwłaszcza że pozbycie się jej w legalny sposób zwykle wymaga trochę zaangażowania.

  W jaki sposób pozbyć się elektrośmieci? Metod jest kilka. Można np. zużyte urządzenie elektryczne lub elektroniczne zawieźć do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt. Sklep ma obowiązek je przyjąć. Mniejsze gabarytowo przedmioty, np. żarówki czy świetlówki, można oddać w sklepie wielkopowierzchniowym RTV/AGD lub markecie budowlanym.

  Często pojemniki na zużyte baterie stoją w supermarketach czy dyskontach. Wystarczy przynieść je tam przy okazji zakupów. Innym sposobem jest zostawienie elektroodpadów w specjalnie do tego przystosowanym pojemniku na osiedlowym śmietniku lub odwiezienie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u. Zużyty sprzęt elektroniczny oraz baterie można wrzucić do specjalnych pojemników. Takie stanęły na ulicy Chełmskiej, Partyzanckiej, Nowowiejskiej i Witosa.

  W Opolu stanęły pojemniki na zużyty sprzęt AGD

  Odpowiedzialne pozbywanie się elektrośmieci ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska i zdrowia publicznego. To także spełnienie naszego obowiązku obywatelskiego. Dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie właściwego miejsca utylizacji elektroodpadów, zamiast ryzykować grzywnę za niewłaściwe postępowanie. Zdrowie nas, naszych rodzin oraz stan naszego środowiska są tego warte.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-09-09 20:11:00 [46.134.72.*] id:1664277  
  [moderacja]: Napisał postów [5249], status [Szycha] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2023-09-09 20:23:59 [46.114.91.*] id:1664279  
  Jerry: Napisał postów [4675], status [VIP] Reputacja
  Wystarczy że TVPpis w wiadomościach są paski z tłumaczeniem na ukraiński.
  2023-09-10 13:29:57 [5.173.119.*] id:1664302  
  [moderacja]: Napisał postów [1832], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]
  2023-09-10 00:53:41 [194.29.183.*] id:1664283  
  ombre: Napisał postów [19712], status [VIP] Reputacja
  Jeszcze nie widziałem żeby kogoś ukarali

  Nick:
  Treść: