W sprzyjających warunkach co 4 dni podwaja swoją ilość, a co 6 dni podwaja swoją masę. Na szczęście nic nie wskazuje na to, aby ta drobna zielona roślinność była szkodliwa dla ryb, czy innych organizmów żywych. Jest ona charakterystyczna dla tej pory roku i tych wysokich temperatur.
Kilka dni temu nasz Czytelnik zwrócił uwagę na rzęsę wodną, która pojawiła się na Odrze w okolicach Wyspy Bolko. Podobne zjawisko można zaobserwować na Kanale Ulgi.
Chociaż rzęsy ze względu na swoją niespotykaną ekspansywność mogą wydawać się niezwykle uciążliwym i niepożądanym chwastem wodnym, czasami okazują się organizmami bardzo pożytecznymi. W ich tkankach można znaleźć spore ilości białka oraz mikro i makroelementów, dzięki czemu stanowią ważny składnik diety niektórych zwierząt.
- Ekspansja rzęsy jest widoczna w naszym kraju od dłuższego czasu, głównie za sprawą ocieplania się klimatu oraz wzrastającej troficzności wody wywołanej m.in. przez nawozy oraz ścieki. "Przyczyniają się do tego nawozy sztuczne, które spływają do rzeki z pól lub ścieki z gospodarstw domowych" - wyjaśniają ekolodzy.
Jak przekonują dalej, zjawisko jest nieszkodliwe ani dla środowiska, ani dla człowieka. Nie jest też szkodliwe dla ryb i innych żyjątek wodnych.
ombre: Napisał postów [20612], status [VIP]
Po ubiegłorocznym wytruciu ryb w Odrze nastąpiła zielona transformacja.