• Autor: OlekG
    • Wyświetleń: 3572
    • Dodano: 2023-08-02 / 16:00
    • Komentarzy: 0

    Strażacy otrzymali zgłoszenie, że do budynku weszła żmija

    (Fot. Archiwum)

    Zgłaszający zadzwonił pod numer alarmowy, ponieważ w budynku miała pojawić się żmija. Strażacy, którzy udali się na miejsce gada nie znaleźli, jednak warto pamiętać, jak zachować się w przypadku spotkania z tym jadowitym wężem.


    - Dziś otrzymaliśmy zgłoszenie o żmii zygzakowatej, która dostała się do budynku mieszkalnego. Po dotarciu na miejsce i przeszukaniu terenu nie stwierdzono obecności nieproszonego gościa. Zdarzenie zakwalifikowano jako alarm fałszywy w dobrej wierze - relacjonują strażacy ochotnicy z OSP Kup.

    Strażacy przypominają dodatkowo, że w czasie upałów żmije szukają chłodniejszego schronienia i na swoje kryjówki wybierają między innymi korytarze, przedsionki czy piwnice. Są to zwierzęta płochliwe i unikają człowieka. - Jeżeli nie będziemy ich zaczepiać to same się od nas oddalą. Atakują tylko wtedy gdy zostaną do tego zmuszone. Są to gady jadowite i po ugryzieniu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Warto pamiętać, że zwierzęta te są pożyteczne. Ich głównym pożywieniem są gryzonie, takie jak myszy, krety albo norniki - dodają.

    Pamiętajmy, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną. Obowiązuje zakaz zabijania i okaleczania, chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij.

    Wprawdzie liczba ukąszeń przez nią jest niewielka, co roku jednak wiele tych chronionych gadów ginie z rąk wystraszonych turystów.

    Leśnicy zalecają podczas wycieczek do lasu zakładanie solidnych, wysokich butów, które zabezpieczają przed ukąszeniami. Spotkanie z tym gatunkiem jest bowiem możliwe i trzeba zachować ostrożność. W miejscach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczają tzw. żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie.

    Żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze. Ulubionym jej środowiskiem są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. Miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być nawet przydomowe ogródki skalne. Szczeliny między kamieniami w nich stanowią schronienie, z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają dobre warunki termiczne.

    Żmija potencjalne ofiary ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej powodu ku temu. Atakuje zazwyczaj odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki.

    Ukąszenie żmii nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".