• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 906
    • Dodano: 2023-06-29 / 14:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Łokieć tenisisty - czym jest i jak go rozpoznać?

    Łokieć tenisisty (entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej) to częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci do lekarza ortopedy. Nazwa schorzenia jest dość zwodnicza i jak pokazuje praktyka lekarska, tylko w 10% przypadków łokieć tenisisty występuje u zawodników uprawiających ten sport. Z entezopatią znacznie częściej zmagają się osoby wykonujące pracę umysłową przy biurku, czyli np. programiści, ale też pracownicy fizyczni np. stolarze i krawcowe.

    Co to jest łokieć tenisisty? Przyczyny choroby


    Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej) zaliczany jest do zespołów przeciążeniowych okolicy stawu łokciowego. To jeden z najczęstszych nieurazowych powodów bólu stawu łokciowego. Co jest przyczyną tej entezopatii? W opinii specjalistów z dziedziny ortopedii za rozwój choroby odpowiadają zmiany degeneracyjne wywołane długotrwałym przeciążaniem ręki na skutek wykonywania określonych ruchów nadgarstka (m.in. wielokrotne prostowanie i rotacja nadgarstka). Najczęściej przypadłość jest rozpoznawana u pacjentów między 30. a 50. rokiem życia.


    Odpowiednia diagnostyka (omówimy ją szerzej w dalszej części artykułu) pozwala wdrożyć terapię leczniczą i odzyskać pełną sprawność.


    Jakie są objawy łokcia tenisisty?


    Wielu chorych skarży się na uciążliwy ból po bocznej stronie stawu łokciowego. Dolegliwości bólowe mogą mieć charakter ostry, ciągły lub pojawiać się sporadycznie. Ból często promieniuje wzdłuż mięśni prostowników do nadgarstka. Częstym objawem łokcia tenisisty jest też osłabiona siła chwytu i szybka męczliwość dłoni. Przykładowo pacjent może mieć problemem z chwyceniem kubka z herbatą, czy ściśnięciem komuś dłoni w geście przywitania. Możliwym symptomem entezopatii jest także poranna sztywność w stawie łokciowym, tkliwość i obrzęk w rejonie łokcia.


    Diagnostyka i leczenie łokcia tenisisty


    Jak przebiega rozpoznanie zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej? Zwykle, aby postawić trafną diagnozę, nie ma potrzeby korzystania ze specjalistycznej aparatury. Choć w razie wątpliwości co do źródła dolegliwości bólowych łokcia, specjalista może zalecić wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego. Na czym polega rozpoznanie? Fizjoterapeuta lub lekarz ortopeda przeprowadza m.in. specyficzny test diagnostyczny, który polega na prostowaniu nadgarstka i palca trzeciego przeciw oporowi.


    Jeśli chodzi o leczenie, jest ono dobierane indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania zmian degeneracyjnych i intensywności bólu stawu łokciowego. Niestety wielu chorych zwleka z udaniem się do specjalisty (niekiedy znosząc dolegliwości towarzyszące entezopatii latami), co z kolei wydłuża czas trwania terapii. Warto zaznaczyć, że łokieć tenisisty może ustąpić samoistnie (w większości przypadków jest to choroba samoograniczająca się). Jeśli chodzi o dostępne nieoperacyjne metody leczenia, specjalista może zalecić:



    • odpoczynek (unikanie aktywności, które obciążają staw łokciowy),

    • stosowanie ortezy lub opaski łokcia,

    • zabiegi fizjoterapeutyczne,

    • przyjmowanie kortykosteroidów,

    • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (doustnie lub miejscowo),

    • laseroterapię,

    • osocze bogatopłytkowe PRP,

    • ostrzykiwanie toksyną botulinową,

    • akupunkturę.


    Gdy leczenie zachowawcze nie pomaga, i ból przybiera charakter przewlekły, niekiedy stosuje się leczenie operacyjne (w ciężkich przypadkach, gdy badania obrazowe uwidaczniają poważne uszkodzenia).


    Chcąc zapobiec entezopatiom stawu łokciowego, należy przede wszystkim unikać jego przeciążenia. Istotne jest tutaj dbanie o ergonomię pracy oraz profilaktycznych wykonywanie ćwiczeń takich jak np. rozciąganie zginaczy nadgarstka i rozciąganie prostowników nadgarstka.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".