• Wyświetleń: 363
    • Dodano: 2023-05-18 / 17:01
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Konto firmowe - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć!

    Niezależnie od tego, czy prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą, czy ogromną firmę - wiąże się to z wieloma formalnościami. Na szczęście sporo instytucji wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i upraszcza procesy załatwiania spraw. Przykładem są banki, w których łatwo da się założyć konto firmowe. Co warto o nim wiedzieć?

    Co to jest konto firmowe?
    Konto firmowe to, jak sama nazwa wskazuje, rachunek bankowy przeznaczony dla przedsiębiorców. Gromadzi się na nim środki należące do firmy, a także zarządza nimi. Z tego konta można wykonywać przelewy związane z prowadzeniem biznesu, a także rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUS-em.

    Rachunek służy również wypłacaniu wynagrodzeń pracownikom i pozwala na dysponowanie firmową kartą płatniczą. W ramach takiego konta przedsiębiorca może ubiegać się w banku np. o kredyt na działalność czy korzystać z usług księgowości. Każdy właściciel podmiotu gospodarczego powinien otworzyć taki rachunek, gdy rozpoczyna biznes.

    Jak znaleźć najlepszą ofertę na konto dla swojej firmy?
    Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najlepsze konto dla Twojej firmy? Zadanie jest bardzo proste, ponieważ w internecie znajduje się ranking BANKIER Smart. Aktualizowane na bieżąco zestawienie gromadzi najkorzystniejsze opcje dostępne na rynku i prezentuje je użytkownikom. Przy każdej pozycji znajdują się wyróżnione najważniejsze parametry dotyczące oferty. Na co zwrócić uwagę?

    Opłata za prowadzenie konta - zazwyczaj banki oferują prowadzenie konta za darmo, ale nie zawsze tak jest. Czasami trzeba spełnić określone wymogi, aby każdego miesiąca z konta nie ubywało kilka lub nawet kilkanaście złotych.

    Opłata za dysponowanie kartą - często kartę otrzymuje się za darmo, ale zwykle wymaga się od przedsiębiorcy wykonania określonej liczby transakcji miesięcznie. Tylko wtedy można cieszyć się bezpłatnymi płatnościami zbliżeniowymi w sklepach i nie tylko. W przeciwnym razie bank pobiera z konta każdego miesiąca kilka złotych.
    Opłata za korzystanie z bankomatów - wypłaty gotówki z bankomatów należących do banku są zwykle darmowe. Czasami placówka określa limit dotyczący sumy, jaką da się wyjąć z automatu za jednym razem. Warto zwrócić uwagę na koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku przekroczenia tej kwoty lub skorzystania z maszyny innego banku. Wartości te wyraża się w procentach, ponieważ zależą od ilości wypłacanej gotówki.

    Opłata za przelewy - ze względu na to, że firmy wykonują wiele przelewów, koniecznie trzeba sprawdzić, czy są one darmowe. Niekiedy tylko określona liczba transakcji jest bezpłatna. Warto też dowiedzieć się, jak wygląda kwestia przelewów ekspresowych, ponieważ te nierzadko okazują się bardzo pomocne.
    Bonus za dołączenie - aby zachęcić klientów do własnej oferty, banki oferują coraz atrakcyjniejsze premie za wybranie ich spośród innych na rynku. W ramach bonusu można zyskać nawet 3000 złotych, a wszystko zależy od ustalonych wymagań. Najczęściej trzeba spełnić takie wymogi jak: skorzystanie z aplikacji banku, uzyskanie wpływów o określonej wysokości czy dysponowanie kartą płatniczą.

    BANKIER Smart prezentuje oferty w formie listy. Obok loga każdego banku znajdują się informacje o wszelkich kosztach oraz wysokości premii. Gdy użytkownik chce dowiedzieć się jeszcze więcej, powinien kliknąć ikonę informacji. W rozwijanym pasku zobaczy wtedy dane dotyczące przelewów czy innych funkcjonalności.

    Zalety prowadzenia rachunku firmowego
    Prowadzenie konta firmowego to przede wszystkim możliwość rozdziału pieniędzy prywatnych od tych należących do przedsiębiorstwa. To szczególnie ważne, gdy dostęp do rachunku ma nie tylko jego właściciel, ale i pracownicy. Ułatwia to znacznie rozliczanie się z urzędem skarbowym i ZUS-em, a na dodatek pozwala na korzystanie ze split paymentu.

    Split payment to mechanizm rozdzielonych płatności. Dotyczy firm, które wykonują transakcje na ponad 15 000 złotych. Polega na tym, że rozdziela kwotę netto od VAT-u i przenosi podatek automatycznie na połączone z rachunkiem subkonto. Za pomocą tych środków przedsiębiorca może np. rozliczać się z ZUS-em.

    Właściciele kont firmowych mogą zaciągać przeznaczone dla przedsiębiorstw kredyty i liczyć na wiele innych udogodnień ze strony banków. Koszty prowadzenia rachunku są niskie i często da się je całkowicie zlikwidować, gdy spełni się określone wymagania (np. zapłaci określoną liczbę razy kartą). Poza tym ewentualne opłaty wolno włączać do kosztów prowadzenia działalności.

    Jak założyć konto firmowe w banku?
    Założenie konta firmowego w banku jest bardzo proste i nie trwa długo. Można to zrobić zarówno podczas wizyty w placówce, jak i online. Należy złożyć wniosek o uruchomienie rachunku i przedstawić swój dowód tożsamości. Poza tym trzeba też udowodnić, że prowadzi się działalność. W zależności od jej charakteru bank wymaga wydruku z KRS lub CEIDG.

    Co ciekawe, istnieje również opcja założenia jednocześnie w banku zarówno konta, jak i jednoosobowej działalności gospodarczej. To idealna opcja dla osób rozpoczynających swój biznes, które chcą od samego początku mieć porządek w swoich sprawach finansowych. Wtedy we wniosku trzeba podać m.in. nazwę firmy czy zakres jej działania.

    Najlepiej znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę za pomocą porównywarki kont dla firm. Oszczędza się wtedy czas na zdobywanie informacji bezpośrednio w bankach. Z rankingu BANKIER Smart da się przejść od razu na stronę placówki, do formularza kontaktowego.

    Konto firmowe a osobiste
    Konto osobiste ma w Polsce niemal każdy. Służy ono do codziennego płacenia za zakupy, robienia przelewów, przyjmowania wynagrodzenia czy robienia zamówień online. Za jego pośrednictwem nie powinno się rozliczać z ZUS-em czy urzędem skarbowym jako firma. Do tego niezbędny jest rachunek biznesowy, który pozwala zachować porządek w finansach i uniknąć kłopotów w razie jakichkolwiek kontroli.

    Każdy przedsiębiorca powinien zatem założyć konto firmowe, ponieważ istnieje sporo możliwości na uniknięcie kosztów związanych z jego prowadzeniem. Taki ruch zdecydowanie ułatwia zarządzanie środkami z działalności gospodarczej.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".