• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1323
    • Dodano: 2023-04-28 / 11:58
    • Komentarzy: 1

    USK w Opolu będzie miało nowoczesną kotłownię

    (Fot. USK Opole)

    Nowoczesna kotłownia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu jest elementem projektu realizowanego przez miasto Opole, z dofinansowaniem z unijnego programu regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.


    Nowoczesna kotłownia powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Inwestycja za niemal 20 mln zł, która właśnie się rozpoczyna, ma być gotowa w 2025 roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontowe Urządzeń Energetycznych Ecomex z Gliwic. W piątek, 28 kwietnia dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera i wiceprezes zarządu Ecomex Rafał Mikołajczak podpisali umowę na realizację inwestycji. Prace rozpoczną się w drugim tygodniu maja i potrwają do końca 2024 roku.

    Wysokosprawna instalacja kogeneracyjna gazowa będzie składała się dwóch silników spalinowych wytwarzających ciepło i energię elektryczną dla potrzeb szpitala (1,11 MW mocy cieplnej i 0,998 MW mocy elektrycznej). Dodatkowo, na wypadek awarii lub zwiększonych potrzeb, zaplanowano montaż dwóch kotłów gazowo-olejowych (4-6 MW mocy).

    Część inwestycji zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu przygotowanego przez miasto Opole, obejmującego przebudowę źródeł ciepła w zoo i USK w Opolu . Cześć tego projektu dotycząca naszego szpitala zakładała także termomodernizację kilku budynków (zakładów mikrobiologii, patomorfologii i medycyny sądowej, technicznego i stacji TRAFO). Te prace są już na ukończeniu. Polegały na dociepleniu ścian i stropodachów, wymianie okien i drzwi, nowym pokryciu dachów.

    Ponieważ w trakcie, przygotowań do realizacji projektu, znacząco wzrosły jego koszty, miasto, na prośbę szpitala, zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego o dodatkowe dofinansowanie na ten cel z nowego rozdania unijnego. - Chcemy zapewnić szpitalowi nowoczesne źródło ogrzewania, które pozwoli nam także na wytwarzanie ciepła i prądu, niezbędnych do zagwarantowania nieprzerwanej pracy w naszych oddziałach, zakładach i bloku operacyjnym. Mamy także nadzieję, że wpłynie to na optymalizację całkowitych kosztów energii, które ponosimy - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

    - Niezwykle ważny jest także aspekt ekologiczny. W trosce o środowisko i nasze otoczenie wyłączyliśmy z użytkowania tradycyjną kotłownię węglową, usuwając źródło niskiej emisji, a tym samym dwutlenku węgla, pyłów i gazów, które trafiały do atmosfery - przypomina dyrektor Madera. - Nie byłoby to wszystko możliwe bez wsparcia władz Opola, które włączyły nas do projektu i marszałka, który przyznał na ten cel dofinansowanie. Bardzo dziękujemy za tę współpracę i wsparcie - podkreśla dyrektor Madera.

    Obecnie, do czasu uruchomienia systemu kogeneracyjnego USK w Opolu korzysta z ciepła systemowego.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-04-28 15:51:51 [5.172.237.*] id:1659343  
    opolaninn: Napisał postów [2631], status [Szycha] Reputacja
    20 mln haha niezle przepłacone ..aha a czemu odchodzicie od tak fajnego ciepła systemowego ?? Przecież takie fajne i tanie jest -:))

    Nick:
    Treść: