• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 2143
  • Dodano: 2023-05-03 / 11:00
  • Komentarzy: 0

  Fotoradary zbierają żniwo. Piraci drogowi są bez szans

  (Fot. iStock)

  Ustawione przy drogach fotoradary GITD są warte swoich pieniędzy. Skutecznie namierzają tych, którym z prawem drogowym nie po drodze. Coraz więcej kierowców to zauważa.

  Główny Inspektorat Transportu Drogowego zbroi się od dawna. Kupuje nowe fotoradary, montuje odcinkowe pomiary prędkości i wyposaża swoje samochody w kolejne urządzania, które mają być batem na piratów drogowych.

  I są efekty tych działań. Ustawione przy drogach fotoradary namierzyły o blisko 30 procent kierowców mniej niż w tym samym okresie 2022 roku.

  Lokalizacja fotoradarów

  Nowe, superskuteczne fotoradary finalnie będą pracować w województwach:

  wielkopolskim - 21,
  mazowieckim - 18,
  małopolskim - 13,
  lubelskim - 13.
  świętokrzyskim - 6,
  podkarpackim - 6,
  łódzkim - 6,
  opolskim - 5,
  śląskim - 4,
  dolnośląskim - 4.

  Jaki to już przynosi efekt? Piorunujący. Kierowcy zwolnili.

  Mniejsza prędkość w terenie zabudowanym

  Od początku roku do końca marca fotoradary działające w systemie CANARD zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To jest o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

  - O ponad 40 proc. spadła liczba przekroczeń prędkości, powyżej 30 km/h. CANARD stwierdził w tym zakresie o blisko 14 tys. mniej przypadków. Mniej o 30 proc., jest również przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym - informuje Monika Niżniak, rzeczniczka GITD.

  Mandat: 2500 złotych

  Statystyki wskazują, że blisko 59 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń dotyczy najniższego progu, pomiędzy 11 a 20 km/h.

  Rekordzistą był kierowca, który przekroczył dozwoloną prędkość o 84 km/h.

  - To kierujący samochodem osobowym, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 134 km/h. Został ukarany najwyższą możliwą grzywną: 2,5 tys. zł oraz 15 punktami karnymi - dodała rzeczniczka.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".