Dzięki budowie tężni cały rejon ulic Tarnopolskiej i Lwowskiej stanie jedną z największych stref relaksu w Opolu. Jej główną atrakcję będą trzy urządzenie wielofunkcyjne, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz integracyjne dla seniorów, składające się z kilkunastu różnych stanowisk do ćwiczeń dla osób starszych (m.in.: poręcz, trener bioder, drabinka dla palców, koło do ćwiczeń dłoni, poręcz wężowa, poręcz falista, belka wężowa, łuki).
Strugi solanki ściekają po gałązkach tarniny, na których "rozbijają się" na tworząc leczniczy aerozol. Słońce i wiatr potęgują oddziaływanie tężni. Najlepszy efekt leczniczy osiągniemy przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 m, zaś zalecany czas trwania inhalacji wynosi pół godziny. Tężnia na Malince będzie działała przez pięć miesięcy w roku, od wiosny do jesieni.
Działanie lecznicze inhalacji korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.
Ratusz ogłosił już przetarg na wykonanie kolejnej tężni solankowej w Opolu w formule zaprojektuj i wybuduj. Co oznacza, że zwycięzca podejmie się także realizacji inwestycji. Tężnia, która ma znajdować się w parku na osiedlu Armii Krajowej, ma mieć 10 m długości, 3 m wysokości i 1,6 m szerokości. Będzie znacznie mniejsza od tej zbudowanej przy ul. Tarnopolskiej. Tężnia, która kosztowała ponad 5 mln zł, ma 31 m długości, 8 m wysokości i 4 m szerokości.
Na oferty dotyczące budowy tężni na osiedlu AK ratusz czekał do końca stycznia.
ombre: Napisał postów [20612], status [VIP]
Tak tężnie to jest to co Opole potrzebuje najbardziej.Program tężnia plus na każdym rogu i będziemy uzdrowiskiem oraz zaczniemy pobierać opłatę uzdrowiskową od każdego przybywającego do miasta.