• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1166
  • Dodano: 2023-01-30 / 13:28
  • Komentarzy: 3

  Sejm zwolnił myśliwych z obowiązkowych badań. Bezpieczeństwo Polaków mniej ważne

  (Fot. iStock)

  Myśliwi nie będą już musieli poddawać się badaniom lekarskim i psychologicznym co 5 lat. To sukces lobby myśliwskiego w Sejmie. Po raz kolejny nie udało się przepchnąć dopuszczenie dzieci do udziału w polowaniach.

  "Głosami posłów PiS i PSL 26 stycznia Sejm po cichu, pod pretekstem likwidowania barier administracyjnych, przegłosował zniesienie obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych. To zagrożenie dla Polek i Polaków"- napisała na swoim Twitterze Pracownia Bystra, która zajmuje się ochroną dzikiej przyrody.

  Z ustawy wyleciał punkt 3

  Ustawa o broni i amunicji: "Osoba posiadająca pozwolenie na broń (...) obowiązana jest raz na 5 lat przedstawić właściwemu organowi policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne (...) Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach: 1) ochrony osobistej; 2) ochrony osób i mienia; 3) łowieckich".

  Sejm usunął z ustawy punt trzeci dotyczący przedstawiania orzeczeń lekarskich przez myśliwych.
  Tymczasem najczęstszym powodem odbierania pozwolenia na broń są uzależnienie od alkoholu i choroby psychiczne. Dlatego zgodnie z prawem łowieckim myśliwi w Polsce mieli obowiązek stawiania się co 5 lat na badaniach.

  Do 2023 r. przebadanych miało być ok. 120 tys. osób. Już nie będą musieli tego robić.

  Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych na Twitterze: "Sejm przyjął haniebne zmiany zwalniające myśliwych z obowiązkowych badań psychologicznych. Interesy lobby łowieckiego zostały postawione przed bezpieczeństwo Polek i Polaków oraz ich rodzin w czasie spacerów po polach, łąkach i lasach czy grzybobraniu".

  Jeden zabił żubra, drugi 16-latka

  W Polsce coraz częściej dochodzi do wypadków na polowaniach, zranienia przypadkowych osób lub zabicia chronionych gatunków zwierząt.

  W listopadzie 2019 r. w gminie Potęgowo w województwie pomorskim doszło do zabicia żubra, gatunku znajdującego się pod ścisłą ochroną. Sprawa sprzed ponad 3 lat wróciła w styczniu 2023 r do sądy. Oskarżony o zastrzelenie żubra nie pojawił się na sali rozpraw podczas ogłoszenia wyroku.

  Remigiusz C. został skazany na rok i pięć miesięcy bezwzględnego więzienia. Musi zapłacić też kilkadziesiąt tysięcy złotych ghrzywny. Mężczyznę uznano za winnego prawie wszystkich popełnionych czynów, w tym kłusownictwa i celowego zabicia gatunku chronionego.

  W 2020 r. myśliwy Dariusz Ch. został oskarżony o zastrzelenie 16-letniego obywatela Kazachstanu. On i Marcin B. dostrzegli pomiędzy drzewami obiekt, który uznali za dzika. Marcin B. oświetlił cel latarką, a Dariusz Ch. strzelił. Wówczas postać, do której został oddany strzał, stanęła na dwóch nogach. Po oddaniu strzału Dariusz Ch. i Marcin B. oddalili się z miejsca zdarzenia.

  Pocisk trafił 16-letniego Imanaliego. Chłopiec przyjechał do Polski, żeby się uczyć. Mieszkał w pobliskim internacie. Tego dnia wybrał się do sadu zbierać jabłka.

  Jeden z jego kolegów zawiadomił wychowawcę. Mimo udzielonej pomocy 16-latek zmarł. Dzień po tragedii Dariusz Ch. i Marcin B. zostali zatrzymani przez policję.

  Przecież myśliwi noszą broń

  Takich wypadków jest bardzo dużo. Dlatego zwolnienie myśliwych z obowiązkowych badań psychologicznych oburza wiele grup społecznych. Pracownia Bystra alarmuje: "Nie ma tygodnia, żebyśmy nie słyszeli o wypadku z bronią na polowaniu".

  I ostrzega: "Ignorowanie wypadków z udziałem broni myśliwskiej jest skrajnie nieodpowiedzialne".
  Pojawiły się także inne głosy krytyki. Posłowie głosujący przeciwko zmianom w prawie, jak i inni politycy oraz organizacje przyrodnicze, nie kryją obaw dotyczące bezpieczeństwa Polaków. A Radosław Ślusarczyk z Pracowni Bystra zasadnie pyta: dlaczego to myśliwi mają zostać zwolnieni z badań, skoro noszą broń w miejscach publicznych?  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-01-30 17:02:44 [83.26.43.*] id:1655763  
  Krzycho: Napisał postów [4136], status [VIP] Reputacja
  czyli więcej "wariatów" będzie mogło mieć broń, strach będzie wejść do lasu :(

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-01-30 17:24:51 [90.156.124.*] id:1655766  
  siostra_brygida: Napisała postów [47912], status [VIP] Reputacja
  Teraz do lasu bez kamizelki kuloodpornej nawet na grzyby strach iść, to już na Ukrainie bezpieczniej jak HIMARS-y dostali
  2023-01-30 13:52:37 [188.123.205.*] id:1655759  
  ombre: Napisał postów [19236], status [VIP] Reputacja
  Teraz dla myśliwych wszyscy jesteśmy dzikami.Oni nawet jak siedzą przy stole wigilijnym czy idą ulicą to widzą same dziki.

  Nick:
  Treść: