• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 730
  • Dodano: 2023-01-27 / 10:07
  • Komentarzy: 0

  2 miliony 700 tysięcy złotych na organizację i rozwój sportu w województwie opolskim

  (Fot. UMWO)

  Pieniądze otrzymało Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Akademicki Związek Sportowy Klub Uczelniany Politechniki Opolskiej oraz Szkolny Związek Sportowy "Opolskie"


  Marszałek województwa Andrzej Buła wraz z wicemarszałkiem Zbigniewem Kubalańcą przekazał pieniądze dla trzech organizacji sportowych. 2 miliony 700 tysięcy złotych zostaną wydane m.in. na organizację wydarzeń sportowych. Jest to kwota wyższa o 100 tysięcy złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wyjaśnijmy, że do samorządu województwa opolskiego na ogłoszony konkurs wpłynęło sześć ofert.

  Jak wyjaśnia wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, wiele innych województw, "zamroziło" dofinansowanie na sport. - Postanowiliśmy biorąc pod uwagę zarówno inflację, jak i utrzymanie dobrych wyników sportowych z zeszłego roku, zwiększyć pulę pieniędzy. Wszyscy ubiegający się o pieniądze informowali, że aby wysyłać zawodników na wydarzenia sportowe muszą mieć większe finansowe możliwości. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby utrzymywać bazę, która pozwoli młodym sportowcom rozwijać się. Bez tych możliwości nie będzie olimpijczyków w przyszłości. Większość olimpijczyków pochodzi z AZS, kształcenie sportowców odbywa się m.in. w LZS i szkołach - mówi Zbigniew Kubalańca.

  Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe otrzymało rekordową kwotę 2 milionów 100 tysięcy złotych. Z tych pieniędzy będzie m.in. prowadzona Kadra Marszałkowska, Kadra Wojewódzka: juniorów i młodzieżowców, juniorów młodszych oraz młodzików, obsługa trenerska kadry trenerskiej. Zawodnicy będą mieli zagwarantowany udział w zawodach sportowych. W ramach LZS organizowane będą imprezy na terenach wiejskich, zakupiony zostanie sprzęt sportowy, nagrody, puchary, medale.

  Jak zaznacza Gerard Halama prezes, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu, najwięcej pieniędzy zostało przekazanych do Opolskiego Biura Sportu. - W zeszłym roku nasi sportowcy zdobyli rekordowe 3535 punktów. To oznacza 171 medali Mistrzostw Polski w 28 dyscyplinach. W zawodach wzięło udział 1968 sportowców, wśród nich 1504 zdobyło punkty. Aby punktować w sporcie młodzieżowym należy być wybitnym sportowcem. Jak chodzi o LZS, każda grupa społeczna ma szansę wziąć udział w wydarzeniach sportowych - mówi Gerard Halama.

  Marszałek województwa wsparł również sport akademicki. Dotacja w wysokości 430 tysięcy złotych trafi do Akademickiego Związku Sportowego Klubu Uczelnianego Politechniki Opolskiej. Dzięki tym pieniądzom sportowcy wezmą udział w zawodach mistrzowskich zorganizowane zostaną zawody rangi wojewódzkiej, makroregionalnej i ogólnopolskiej. W kalendarzu imprez już zapisała się m.in. Opolska Superliga Akademicka, Akademickie Mistrzostwa Polski. Zawodnicy będą mieli zapewnione treningi. Zapewniono szkolenia kadry trenerskiej, instruktorskiej i sędziowskiej.

  Szkolny Związek Sportowy "Opolskie" swoją ofertę dedykuje do młodzieży. Tutaj dotacja wyniosła 170 tysięcy złotych. Wśród najważniejszych imprez sportowych będą półfinały i finały Mistrzostw Województwa w 10-ciu dyscyplinach sportowych z udziałem ok 10 000 dzieci. - Zrzeszamy wszystkie szkoły, dzieci rywalizują w trzech kategoriach sportowych. Najmłodsza grupa do 5 klasy bierze udział w zawodach dla dzieci. Igrzyska dla młodzieży szkolnej obejmuje dawne klasy gimnazjalne. Najstarsza grupa, to uczniowie szkół ponadpodstawowych. Wszystkie szkoły przygotowują u siebie zawody, następnie organizowana jest rywalizacja pomiędzy szkołami. Najlepsi biorą udział w półfinałach i finałach wojewódzkich. Na koniec organizowane są rozgrywki krajowe - mówi Joanna Dzido, prezes Szkolnego Związku Sportowego.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".