• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1159
    • Dodano: 2023-01-05 / 11:39
    • Komentarzy: 1

    Laser na wyposażeniu okulistów w USK w Opolu

    (Fot. USK Opole)

    Urządzenie do wykonywania zabiegów u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym czy jaskrą znalazło się na wyposażeniu okulistycznych sal operacyjnych w USK w Opolu.


    Nowoczesny laser diodowy z opcją laseroterapii mikropulsowej do małoinwazyjnych technik zabiegowych u pacjentów z chorobami oczu uzupełnił wyposażenie okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
    - To urządzenie niezwykle przydatne do wykonywania zabiegów u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym czy jaskrą. Co ważne, takie zabiegi są bezpieczne dla pacjenta, a w związku z tym mogą być wielokrotnie powtarzane do czasu uzyskania oczekiwanego efektu terapeutycznego - mówi dr n. med. Rafał Pławszewski, kierownik Oddziału Okulistyki.

    Pierwsi pacjenci, u których wykonano w USK w Opolu zabiegi z użyciem lasera diodowego, zostali zakwalifikowani do nich z powodu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. - Przeprowadziliśmy u nich destrukcję ciała rzęskowego, odpowiadającego w oku za produkcję cieczy wodnistej - wyjaśnia dr Pławszewski.

    - Wcześniej stosowane metody terapeutyczne u tych pacjentów były mało skuteczne, proces chorobowy był zaawansowany, w zasadzie mówiliśmy o stanie terminalnym i celem tych zabiegów laserowych było ratowanie wzroku. Efekt jest taki, że u wszystkich zoperowanych pacjentów uzyskaliśmy obniżenie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego - informuje kierownik.

    Zaletą laseroterapii mikropulsowej - jak podkreśla dr Pławszewski - jest możliwość powtarzania zabiegów do czasu osiągnięcia oczekiwanego efektu terapeutycznego.

    - To ważne, w przypadkach, kiedy farmakoterapia jest niewystarczająca i uciążliwa, kiedy pacjent musi zakrapiać oczy dwa razy dziennie trzema lekami. Mamy też pacjentów uczulonych na niektóre leki, co wyklucza ich stosowanie. Laser jest także alternatywą dla bardziej inwazyjnych, tradycyjnych operacji chirurgicznych, do których nie wszyscy pacjenci się kwalifikują, a niektórzy, z różnych powodów, nie decydują się poddać. Przeztwardówkową terapię mikropulsową można wykonać na każdym etapie zaawansowania choroby. Zabieg laserowy jest wyjątkowo bezpieczny - klaruje okulista.

    Model lasera, który znalazł się na wyposażeniu USK w Opolu, posiada wbudowaną sondę, która pozwala przetwardówkowo, bez ingerencji chirurgicznej, na zlokalizowanie tkanki, na którą okulista chce zadziałać. Dzięki temu zabieg jest wykonywany z dużą precyzją, bez tzw. ślepych strzałów. Wcześniej, żeby osiągnąć taki efekt, konieczne było wejście z sondą do środka gałki ocznej i podglądanie jej wnętrza na specjalnym urządzeniu. Sonda w laserze zwiększa skuteczność tych zabiegów i bezpieczeństwo takiej terapii.

    - Zakup lasera pozwolił nam na zaoferowanie pacjentom nowych możliwości terapeutycznych o bardzo wysokiej, udowodnionej skuteczności - podsumowuje kierownik Oddziału Okulistyki. - A potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. Laser będziemy wykorzystywać jako alternatywę dla opornych na dotychczasową terapię, uzupełnienie takiej terapii, czy kolejny etap leczenia, przed podjęciem decyzji o pełnym zabiegu chirurgicznym - wskazuje dr Pławszewski.

    Średnio każdego miesiąca w poradniach okulistycznych USK w Opolu przyjmowanych jest ok. 1400 pacjentów, a na oddziale - niemal 300.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-01-05 12:07:09 [89.67.3.*] id:1654327  
    DonPedro69: Napisał postów [11077], status [VIP] Reputacja
    No i super, ale to nie jest pierwsze urządzenie laserowe. Już 10 lat temu przeprowadzano inne zabiegi..

    Nick:
    Treść: