• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2622
  • Dodano: 2022-12-09 / 07:26
  • Komentarzy: 0

  Super robot medyczny pomaga opolskim lekarzom w trakcie operacji

  Technologia niedawno jeszcze zastrzeżona dla wojska wkracza na sale operacyjne. Za sprawą robota Versius, możliwe jest wykonywanie bardzo precyzyjnych operacji przy niewielkiej inwazji w ciało pacjenta.


  Urządzenie zostało wymyślone na potrzeby militarne, aby w trakcie wojny amerykańscy żołnierze byli zdalnie operowani w polowej sali operacyjnej. Lekarz mógł być obecny w odległej klinice w centrum metropolii, a chory np. w środku pustyni. Jak mówi Marek Staszewski dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, takich operacji zaprzestano po tym, jak robot z powodu przerwanej łączności przestał pracować, a przy chorym nie było specjalisty. - Obecnie robot Versius coraz częściej wykorzystywany jest w szpitalach cywilnych na świecie i zyskuje na popularności. W Polsce pracuje mniej niż 20 takich urządzeń - mówi Marek Staszewski.

  Versius z powodzeniem pomaga opolskim specjalistom. Pierwsze zabiegi odbywały się pod okiem operatorów dr Jamesa Hamiltona i profesora Stefano Gidaro, którzy specjalnie przyjechali z zagranicy do Opola, aby pokazać możliwości urządzenia. Sam robot sprzyja nie tylko lekarzom, ale również pacjentowi, który po operacji ma nieznaczne nacięcia, a sama operacja jest zaliczana do tzw. nieinwazyjnych.

  Operację przeprowadza lekarz, który siedzi przed panelem sterującym czterema ramionami robota. Jedno z ramion to kamera, do pozostałych są podłączone urządzenia chirurgiczne. Urządzenie nie wymaga przestrzeni, a ramiona pozwalają na bardzo precyzyjną, lepszą od dłoni pracę wewnątrz pacjenta.

  - Co ciekawe, sami pacjenci bardzo entuzjastycznie podchodzą do operacji przy współudziale robota i mają do tego typu zabiegów zaufanie - podkreśla Marek Staszewski.

  Kierownik oddziału ginekologii i położnictwa opolskiej onkologii profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk zaznacza, że technologia pomaga w dostępie do trudnych przestrzeni i bardzo precyzyjnej pracy. - Wykonujemy bardzo skomplikowane procedury laparoskopowe. Mamy wiele możliwości korzystania z artykulacji narzędzi oraz poruszania ramionami robota. Technologia jest wykorzystywana do różnych zastosowań. To, co należy podkreślić, to to, że możemy korzystać z obrazów na żywo w wysokiej jakości i technologii 3D. Chirurg siedzi przy konsoli i może prowadzić operację długotrwałą i nie ma efektu zmęczenia. Takie zastosowanie robota jest bardzo przydatne - opowiada profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.

  Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że Opole ma bardzo ambitny personel medyczny. - To właśnie nasi lekarze szukają najlepszych rozwiązań. To służy pacjentom i jest pozytywnie odbierane. Kiedy stoimy przed wyzwaniami, staramy się je zrealizować - mówi marszałek.

  Dodajmy, że urządzenie jest dzierżawione od specjalistycznej firmy zajmującej się tego typu udostępnianiem nowoczesnego sprzętu szpitalom. Zakup urządzenia dla wielu szpitali jest niemożliwy z powodu ceny, która sięga powyżej 12 milionów złotych.

  Zdjęcie (1/7)

  (Fot. UMWO)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".