• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 806
  • Dodano: 2022-12-05 / 18:10
  • Komentarzy: 2

  6 grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj. Skąd pochodzi ta tradycja i zwyczaj dawania prezentów

  6 grudnia. Tę datę dobrze znają nie tylko dzieci. Również wielu dorosłych czeka tego dnia na prezenty. To zwyczaj znany nie tylko w Polsce. Skąd zatem wzięły się mikołajki?

  To polska nazwa święta z bardzo długą tradycją. Patronuje mu św. Mikołaj, biskup Miry.

  Kim był?
  Święty Mikołaj

  Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari, jest - jak czytamy w Wikipedii - świętym katolickim i prawosławnym. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku.

  Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352). Był biskupem Miry w Licji (dziś rejon w Turcji). Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.

  Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe poświęcone mu sanktuarium jest we włoskim Bari.

  Współczesna baśniowa postać Świętego Mikołaja, wzorowana na św. Mikołaju z Miry, jest wykorzystywana w kulturze popularnej w czasie Bożego Narodzenia.

  Do XIX wieku dzień ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry, był na ziemiach polskich dniem wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono to święto. Jest to teraz tzw. wspomnienie dowolne.

  Najważniejsze jednak, że według tradycji 6 grudnia, w dniu św. Mikołaja z Miry, przynosi on dzieciom prezenty. Dodajmy - również niektórym dorosłym, bo zwyczaj tej jest chętnie kultywowany w każdym wieku.

  Pod poduszką, w bucie, w dużych skarpetach

  Jak chce tradycja, św. Mikołaj od średniowiecza przynosił i do dziś przynosi dzieciom prezenty w wigilię tego dnia. Początkowo były to owoce, słodycze, dewocjonalia. Teraz nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, zabawki, no i wciąż słodycze.

  Na przełomie XIX i XX wieku św. Mikołaj stał się pierwowzorem baśniowej postaci rozdającej prezenty w Boże Narodzenie. I zawładnął masową wyobraźnią ludzi na całym świecie.

  Prezenty zawsze pojawiają się w nocy z 5 na 6 grudnia w różnych miejscach: pod poduszką, w bucie czy w dużych skarpetach. Wszystko zależy od przyjętego w danym rejonie Polski zwyczaju

  6 grudnia prezenty wręcza dzieciom św. Mikołaj, a kto daje je w Boże Narodzenie? I w tym przypadku tradycje są powiązane z konkretnymi regionami Polski. W Wigilię na Śląsku prezenty przynosi Dzieciątko Jezus, na Dolnym Śląsku - Gwiazdka, w Małopolsce Aniołek, na Podlasiu Dziadek Mróz, a w Wielkopolsce, na Kaszubach i Kujawach - Gwiazdor.

  Jak jest w innych krajach?

  Mikołajki są popularne nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Nie zawsze też prezenty daje św. Mikołaj. Tym różnym zwyczajom przyjrzał się portalspożywczy.pl.

  W Grecji prezenty przynosi dzieciom nie św. Mikołaj, a św. Bazyli Wielki. I robi to 1 stycznia. We Francji obdarowuje Pere Noel, a w Danii Świąteczny Człowiek - Julemanden. W Rosji dzieci czekają w Nowy Rok na Dziadka Mroza.

  Jeszcze dłużej muszą czekać dzieci we Włoszech, tam w Święto Trzech Króli prezenty przynosi wiedźma Befana. W Holandii upominki rozdaje Sinterklass, w Szwecji skrzat Jultomte, a w Wielkiej Brytanii - Father Christmas.

  Japończycy mają Santę Kuroshu, Chińczycy - Shengdan Laoren, a Węgrzy - Karácsony Apó. Za prezenty w Hiszpanii odpowiedzialni są trzej królowie: Los Reyes Magos.  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-12-06 09:59:12 [31.0.95.*] id:1652842  
  Jerry: Napisał postów [4438], status [VIP] Reputacja
  Pamiętam czasy jak w Polsce był Dziadek Mróz.

  Nick:
  Treść:
  2022-12-05 21:37:05 [83.4.118.*] id:1652837  
  Gaz: Napisał postów [4950], status [VIP] Reputacja
  Dzieciaczki,wszystkiego najlepszego.

  Nick:
  Treść: