• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1652
  • Dodano: 2022-12-04 / 10:00
  • Komentarzy: 0

  Kto dostanie dodatek gazowy w 2023 roku?

  Dodatek gazowy jest zapisany w projekcie ustawy, która trafiła do Sejmu. Przewidziany jest dla gospodarstw domowych, które korzystają z gazu ziemnego. Tyle że nie dla wszystkich.

  Co zawiera projekt ustawy gazowej?

  Rząd - przypomnijmy - 25 listopada przyjął projekt ustawy o, jak go nazwał, szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Chodzi o wsparcie tych, którzy korzystają z gazu ziemnego do gotowania, podgrzewania wody, ogrzewania domów.

  To rozwiązanie jest adresowane do gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak szkoły, przedszkola, placówki medyczne, wspólnoty mieszkaniowe...

  Jego celem jest - jak powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska - zamrożenie przyszłorocznych cen gazu na poziomie z 2022 roku, ale już ze stawką VAT 23 proc.

  - W 2023 roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz - ok. 200 zł netto za MWh - wyjaśniła.
  Przewidziano także dodatek gazowy.

  Kto dostanie dodatek gazowy?

  Dostaną go gospodarstwa domowe z dochodem miesięcznym wynoszącym:
  - 2100 zł - w gospodarstwach jednoosobowych,
  - 1500 zł - w gospodarstwach wieloosobowych.

  Rząd przewiduje, że z dodatku gazowego skorzysta w 2023 tylko 300 tys. gospodarstw domowych (na ok. 13,8 mln). Słowem będzie przysługiwał tylko nielicznym.

  Ile wyniesie dodatek gazowy?

  W przyszłym roku nie będzie już obowiązywała rządowa tarcza inflacyjna znosząca VAT m.in. na gaz ziemny. W tej chwili wynosi on 0 proc., od 2023 r. - 23 proc. I co najmniej o tyle wzrosną ceny gazu dla gospodarstw domowych. Mimo ustawowego zamrożenia cen. Dlatego...

  - Najbardziej wrażliwym przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT - podkreśliła minister Moskwa.

  A zatem podatek gazowy będzie wynosił tyle, co podatek VAT. I będzie przyznawany w formie zwrotu równowartości VAT za gaz.

  Czy trzeba składać wniosek?

  Nie trzeba. Wystarczy przedstawić fakturę za gaz.
  Minister Anna Moskwa: - Na podstawie faktury będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT z każdego rachunku, który wpłynie do polskich rodzin w 2023 r. Z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego.
  Dodatek gazowy ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

  Co z tego będą mieli dostawcy?

  Dostawcy za sprzedaż gazu po niższych cenach gospodarstwom domowym i podmiotom wrażliwym dostaną od państwa rekompensatę wyrównującą wydatki. Rząd przeznaczy na to ok. 29 mld zł.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".