• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1986
  • Dodano: 2022-12-04 / 18:00
  • Komentarzy: 3

  Jak obniżyć rachunki za prąd? Sprawdź, czy przestrzegasz tych zasad

  Rosnące ceny energii elektrycznej skłoniły Polaków do oszczędzania. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, żeby nie obawiać się "rachunków grozy".

  Zmiana codziennych nawyków korzystania ze sprzętów RTV i AGD może podreperować nasz budżet. To ważne zwłaszcza teraz, gdy inflacja nie daje o sobie zapomnieć.

  Laptopy i smartfony

  Laptop jest nieodłącznym elementem pracy zdalnej. Niestety to także jeden z "pochłaniaczy" prądu. Żeby zaoszczędzić, w miarę możliwości wprowadzaj narzędzie w tryb uśpienia i - gdy bateria jest już naładowana - od arzu odłącz ładowarkę. Zamykaj zakładki i programy, których nie używasz, a pracując wieczorem korzystaj z funkcji podświetlania nocnego.

  Ograniczając czas spędzony przed ekranem o zaledwie godzinę dziennie, zaoszczędzisz nawet 13 proc. energii. Wybierz monitor o mniejszej przekątnej i zmniejsz jego jasność. Redukcja poziomu tej funkcji do 70 proc. może przełożyć się na spadek zużycia energii nawet o jedną piątą.

  W przypadku komórki wyłącz energochłonną usługę lokalizacji. Zmniejsz skalę głośności i obniż jasność ekranu. Poziom naładowania telefonu utrzymuj w granicach 40-80 proc.

  Raz na jakiś czas warto dokonać przeglądu sprzętu pod kątem sprawności. Źle działające albo leciwe urządzenia mogą generować wyższe opłaty za prąd.

  AGD

  Wykorzystuj pełną pojemność zmywarki. Zrezygnuj z opóźnionego startu i trybu czuwania. Podobnie postąp z pralką (pranie w niższej temperaturze - 30-40 stopni - pozwoli ci zaoszczędzić nawet 40 proc. energii).

  Odkamień czajnik i reguluj jego temperaturę, co przełoży się odpowiednio na 20 i 9 proc. oszczędności. Jedzenie podgrzewaj w kuchence mikrofalowej (zrezygnuj z włączonego trybu gotowości), a nie w piekarniku lub na płycie indukcyjnej. Dzięki temu zużycie energii zmniejszysz nawet o 80 proc.

  Odseparuj lodówkę od źródła ciepła - np. kaloryfera - i nie wkładaj do niej gorących posiłków. Staraj się otwierać ją rzadziej, a ponadto zwiększ temperaturę o jeden stopień powyżej zaleceń producenta. Ta prosta czynność pozwoli ci zaoszczędzić nawet 6 proc. energii.

  Pranie susz wyłącznie przy pełnym załadunku suszarki bębnowej. Zanim użyjesz suszarki do włosów, spróbuj nieco osuszyć je ręcznikiem. Dzięki temu z urządzenia będziesz korzystała krócej.

  Żeby nie przyczynić się do blackoutu, staraj się nie włączać sprzętu w godzinach "energetycznego szczytu", czyli między 17 a 20-21. Dodatkowo dowiedz się, w jakich porach twój dostawca prądu oferuje niższą taryfę.

  Oświetlenie

  Tradycyjne żarówki wymień na ledowe - tym sposobem zużycie energii zredukujesz nawet o kilkadziesiąt procent. Zadbaj o czystość oświetlenia i nie pozostawiaj włączonego światła w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa.

  Nie zastawiaj kaloryferów meblami, a przed wyjściem z domu "przykręć" ogrzewanie. Temperaturę rozkładaj optymalnie, najmocniej grzejąc w łazience, a najsłabiej w kuchni. By stale kontrolować jej poziom, możesz zainwestować w "inteligentne termostaty".

  Energetyczne wampiry

  Do tzw. wampirów energetycznych należą np.:
  - systemy audio,
  - router,
  - ładowarka do laptopa,
  - robot sprzątający,
  - drukarka,
  - ekspres do kawy,
  - dekoder telewizyjny,
  - konsola do gier,
  - mikrofalówka.

  Choć używane są sporadycznie, dla wygody pozostają stale podłączone do zasilania. Stąd właśnie biorą się ich "wampirze" właściwości. Jeśli nie korzystasz z wymienionych sprzętów, odłącz je od gniazdka - szczególnie wtedy, gdy planujesz dłuższą nieobecność.

  Polacy boją się wysokich rachunków

  Oszczędność to w wielu przypadkach jedyna droga do spięcia domowego budżetu. Jak wynika z badania IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, dla 86 proc. Polaków kluczowym argumentem przemawiającym za ograniczeniem zużycia prądu jest chęć zmniejszenia wysokości opłat. A niestety nic nie wskazuje na to, żeby te miały wkrótce widocznie spaść.


  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-12-04 21:00:58 [5.184.237.*] id:1652801  
  liberty: Napisał postów [5279], status [Szycha] Reputacja
  Nie ma żadnego absolutnie żadnego powodu do tego żeby prąd i węgiel były drogie jak mamy wegla na 200 lat i mamy państwowe elektrownie

  Nick:
  Treść:
  2022-12-04 20:38:39 [46.134.167.*] id:1652799  
  Polpha: Napisał postów [9423], status [VIP] Reputacja
  jak obniżyć prąd? wyłączyć prąd.

  Nick:
  Treść:
  2022-12-04 20:16:21 [5.173.112.*] id:1652797  
  tippmann: Napisał postów [7575], status [VIP] Reputacja
  świeczka obniża rachunki za prąd:)))

  Nick:
  Treść: