• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 4288
  • Dodano: 2022-11-26 / 20:46
  • Komentarzy: 2

  14 osób trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Wojewoda reaguje w sprawie ośrodka

  W piątek wieczorem służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wystąpieniu objawów zatrucia u kilkunastu osób, które stołowały się w ośrodku Banderoza w Głuchołazach. 14 osób, a w większości dzieci trafiły do szpitala.


  W sprawie masowego zatrucia, do którego doszło w piątek 25 listopada w ośrodku w Głuchołazach zebrał się sztab kryzysowy z udziałem wojewody opolskiego. Mowa była o dolegliwościach żołądkowych u 3 osób dorosłych i 13 dzieci, w wieku od 2 do 16 lat.

  W zdarzeniu brały udział 23 osoby, w tym 8 osób dorosłych i 15 dzieci. Po badaniu lekarskim 14 osób hospitalizowano - 10 w Szpitalu Powiatowym w Nysie, 4 w Szpitalu Powiatowym w Prudniku.

  - W dniu dzisiejszym w godzinach rannych z SOR-u Szpitala w Nysie 4 osoby zostały wypisane w stanie dobrym. W związku z sytuacją w godzinach rannych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nysie podjął działania mające na celu przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego w zakresie ustalenia przyczyny zatrucia pokarmowego oraz pobrania wymazów i próbek do badań laboratoryjnych. Z przeprowadzonej kontroli sanitarnej w Ośrodku Banderoza wynika, iż stan sanitarno - higieniczny kuchni oraz bloku żywieniowego jest prawidłowy i nie budzi zastrzeżeń - przekazał wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski.

  Podczas prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nysie pobrali do badań laboratoryjnych próbki pokarmowe z ośrodka oraz wymazy w kierunku Salmonella od personelu kuchni i otoczenia osób chorych. Próbki będą badane w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

  - W trakcie postępowania analizie zostanie poddana konsumpcja produktów spożywczych nie tylko z kuchni, ale także zakupowanych we własnym zakresie w punktach gastronomicznych zlokalizowanych poza ośrodkiem. Ze wstępnych informacji uzyskanych ze Szpitala w Prudniku wynika, że u jednej osoby wykryto norowirusy, co może wskazywać na przyczynę wirusową zatrucia pokarmowego. Sytuacja jest pod pełną kontrolą służb wojewody, stan zdrowia osób hospitalizowanych jest stabilny i ulega poprawie - zaznacza wojewoda opolski.

  Zdjęcie (1/6)

  (Fot. Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-11-27 03:11:51 [83.4.119.*] id:1652420  
  Gaz: Napisał postów [5398], status [VIP] Reputacja
  Zdrówka i powrotu do normalności.

  Nick:
  Treść:
  2022-11-26 22:34:42 [89.64.45.*] id:1652416  
  motylopole: Napisał postów [49], status [rozkręca się] Reputacja
  szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim życzę. niestety zakupowanie produktów w punktach gastronomicznych bez względu na lokalizację może mieć nieprzewidziane konsekwencje.

  Nick:
  Treść: