• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1486
  • Dodano: 2022-11-27 / 10:27
  • Komentarzy: 3

  Uwaga kierowcy! Inspektorzy ITD jeszcze częściej wystawią wam mandat

  Inspektorom ITD przybędzie więcej uprawnień. Np. będą mogli karać za jazdę bez ważnego badania technicznego. Można za to dostać do 3 tys. zł mandatu. Zadbało o to MSWiA.

  Co może Inspekcja Transportu Drogowego? Np. unieruchomić kierowcę na kilka miesięcy, zabierając mu prawo jazdy. Albo ukarać go wysokim mandatem.

  W tym roku weszła już w życie nowa ustawa, która dała inspektorom Transportu Drogowego kolejne możliwości. Najbardziej dotkliwą karą jest wykluczenie kierowców z wykonywania zawodu na wiele miesięcy, jeśli wyjdą na jaw manipulacje związane z czasem pracy. Podobna sytuacja może spotkać kierowców, którzy w ogóle nie rejestrowali swojej aktywności za pomocą tachografów.

  MSWiA rozszerza uprawnienia inspektorów ITD

  Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - jak podał Dziennik.pl - przygotowało projekt rozszerzający uprawnienia ITD w pięciu nowych sytuacjach:

  - wyjazd na drogę pojazdem pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie do ruchu (inspektorzy będą mogli wystawić mandat za brak ważnego przeglądu technicznego; maksymalna wysokość mandatu to 3 tys. zł);

  - używanie oleju opałowego do celów napędowych;

  - posługiwanie się dowodem rejestracyjnym z danymi, które nie odpowiadają stanowi faktycznemu;

  - prowadzenie pojazdu przez osobę bez uprawnień - obecnie policja karze za to 300-złotowym mandatem;

  - korzystanie z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

  Nie będą musieli wzywać policji

  Te zmiany MSWiA tłumaczy m.in. wprowadzeniem w styczniu tego roku nowego i ostrzejszego taryfikatora mandatów oraz charakterem służby inspektorów. Po ujawnieniu wykroczenia często musza oni wzywać patrol drogówki.

  W ocenie resortu rozszerzenie uprawnień do karania mandatami za wykroczenia ujawniane przez ITD pozytywnie wpłynie na efektywność prowadzonych postępowań oraz zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  - Inspektorzy nie będą prowadzić pracochłonnych czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia i wnosić wniosków o ukaranie do sądu albo wzywać na miejsce wykroczenia funkcjonariuszy innych służb kontrolnych, w celu zastosowania postępowania mandatowego - podkreśla MSWiA.

  Bo dziś, jeśli inspektorzy ITD ujawnią niektóre wykroczenia popełniane przez kierowców, muszą wzywać policję lub kierować sprawę do sądu. Po zmianie przepisów wystawią im mandaty.

  ITD na zakupach

  Generalny Inspektorat Transportu Drogowego wybrał się także na zakupy. Chce kupić 33 samochody, a do nich 33 radary. Zasilą one flotę samochodów z 26 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi Ramet AD9C (3 sztuki oczekują na legalizację w pojazdach).

  Przez 9 miesięcy tego roku w taki sposób zarejestrowano ponad 27 tys. przekroczeń prędkości.
  Według planu ta inwestycja ma być zrealizowana do końca listopada.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-11-27 13:57:47 [62.216.215.*] id:1652440  
  Jerry: Napisał postów [4460], status [VIP] Reputacja
  Pisowskie państwo policyjne.

  Nick:
  Treść:
  2022-11-27 12:12:33 [94.254.152.*] id:1652436  
  tippmann: Napisał postów [7331], status [VIP] Reputacja
  PiS-owi brakuje już na + to i sprzątaczka będzie wystawiała mandaty

  Nick:
  Treść:
  2022-11-27 11:31:47 [83.26.68.*] id:1652432  
  Krzycho: Napisał postów [4104], status [VIP] Reputacja
  Bardzo dobrze, może trochę "szrotów" zniknie z dróg

  Nick:
  Treść: