• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 3931
  • Dodano: 2022-11-22 / 15:30
  • Komentarzy: 3

  Centrum Naukowo-Badawcze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zostało oficjalnie otwarte

  Otwarte oficjalnie 22 listopada Centrum Naukowo-Badawcze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zajmuje się wsparciem kadry naukowej w prowadzeniu badań medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz transferem ich wyników do gospodarki. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów i miejsce, w którym z badań klinicznych korzystają pacjenci z województwa opolskiego.


  - Utworzyliśmy w USK Centrum Naukowo-Badawcze w skład, którego wchodzi Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa - podaje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

  Na uruchomienie UCWBK szpital pozyskał, jako partner Uniwersytetu Opolskiego, grant z budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych w wysokości ponad 8,7 mln zł, a Centrum Badań i Innowacji - za ponad 31 mln zł - powstało dzięki dofinansowaniom z puli unijnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (ponad 16 mln zł) i Ministerstwa Nauki i Edukacji (ponad 2,4 mln zł).

  Centra ulokowano w zaadoptowanym budynku na terenie kompleksu szpitala. Pracownie, laboratoria i pokoje badawczo-lekarskie wyposażono w najwyższej klasy aparaturę medyczną. m.in. trzyteslowy rezonans magnetyczny, aparat do pomiarów przezskórnej prędkości tlenu do badań z zakresu chirurgii naczyniowej, urządzenie klasy premium do badań USG serca (jedno z kilkunastu takich w Polsce), holograficzny system do obrazowania podczas wykonywania zabiegów m.in. kardiologicznych czy chirurgicznych. CN-B USK w Opolu dysponuje też infrastrukturą informatyczną, pozwalającą na przetwarzanie dużej ilości danych i realizację programów badawczych z zakresu sztucznej inteligencji.

  - Zespół naszego centrum to specjaliści od doradztwa naukowego, planowania, organizacji, koordynacji badań, a także obsługi prawnej, wsparcia w pozyskiwaniu finansowania na badania i rozliczeń - wylicza dr hab. n. med. Marek Cisowski, prof. UO, dyrektor CN-B USK w Opolu. - Naszym celem jest komplementarne wsparcie badań medycznych, w tym przede wszystkim nad chorobami cywilizacyjnymi, w takich dziedzinach, jak kardiologia, neurologia, ortopedia czy choroby naczyń - wymienia prof. Cisowski.

  - Dzięki temu nasi partnerzy oraz pacjenci, którzy biorą udział w projektach naukowo-badawczych, mają zagwarantowaną najwyższą jakość realizowanych usług - komentuje Dariusz Madera i dodaje, że oferta centrum skierowana jest do naukowców z dziedziny medycyny i ochrony zdrowia, firm medycznych, ale też szeroko pojętego biznesu.

  - Aktywność naukowa środowiska medycznego Opola doprowadziła do powstania Centrum Naukowo-Badawczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Utworzyliśmy je także z myślą o studentach i absolwentach kierunku lekarskiego, żeby mogli tu realizować naukowe pasje i ambicje. Liczymy, że to jeden z czynników, który skłoni ich do związania się na dłużej z naszym regionem - mówi prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok.

  Zdjęcie (1/40)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-11-23 07:49:22 [217.173.193.*] id:1652176  
  24mikol: Napisał postów [1083], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Nie było na otwarciu p.Violetty w czerwieni ani duchownego w purpurze? Jakoś tak szaro

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2022-11-23 08:41:01 [217.173.195.*] id:1652179  
  neo: Napisał postów [1858], status [Szycha] Reputacja
  Bo to finansowanie samorządowe, a nie rządowe.
  2022-11-23 09:18:47 [217.173.193.*] id:1652183  
  24mikol: Napisał postów [1083], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Aa okazało się, że pan z purpurowym czepkiem był. Ci to nie mają problemu z jakiego funduszu impreza.