• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1413
  • Dodano: 2022-10-27 / 16:34
  • Komentarzy: 0

  Zdzieszowice mają swój ekologiczny mural

  W czwartek, 27 października został oficjalnie otwarty mural ekologiczny który został namalowany na fasadzie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach.


  Mural powstał z inicjatywy Bartłomieja Kałużnego, mieszkańca Zdzieszowic oraz uczestnika Akademii Zmian Lokalnych, organizowanej przez Stowarzyszenie "Europa Iuvenis" z Opola, podczas której przez rok młodzież z Opolszczyzny uczyła się jak przygotować od podstaw swój własny projekt w swoim mieście.

  "Po przeprowadzeniu badania społeczności lokalnej jednym z najczęstszych pojawiających się problemów był smog i zanieczyszczenie. Wtedy też postanowiłem aby w nieco inny sposób przypomnieć mieszkańcom o tym, że dbanie o środowisko jest ważne" - mówi Bartłomiej Kałużny, inicjator projektu.

  Zaproszenie do współpracy przy projekcie przyjęła bardzo otwarcie Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach, która zgodziła się na udostępnienie ściany sali gimnastycznej. Mural przedstawia drzewo, które oprócz nadania nowych kolorów spełnia właściwości ekologiczne. Farby, które zostały użyte zostały przebadana w bardzo restrykcyjny sposób przez światowych specjalistów. Potwierdzono, że potrafią one redukować dziennie nawet do 0,44 g tlenków azotu.

  Dorosłe drzewo dziennie filtruje 0,42 g.Mural został namalowany przez Panią Annę Troczyńską, a za projekt i
  realizację odpowiada firma WallArt. Całe przedświąteczne zostało objęte patronatem honorowym Burmistrza
  Zdzieszowice oraz Dyrekcji Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdzieszowicach.

  Zadanie sfinansowano ze środków pozyskanych przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu "Kierunek NOWE FIO" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju
  Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

  Zdjęcie (1/6)

  (Fot. Marcin Wilpert)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".