• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 650
    • Dodano: 2022-10-12 / 14:40
    • Komentarzy: 1
    • Artykuł sponsorowany

    Rejestracja firmy w Polsce - o czym trzeba pamiętać i jak zrobić to dobrze?

    Założenie własnej działalności gospodarczej w Polsce wymaga przede wszystkim posiadania dobrego biznesplanu, podstawowej wiedzy z zakresu podatków oraz formalności urzędowych oraz chwili wolnego czasu. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób założyć własną firmę i jakich formalności warto dopełnić na tym etapie? Poniżej znajdziesz szereg ciekawych informacji.

    Prowadzenie firmy w Polsce nie jest najłatwiejszym zadaniem, szczególnie jeśli chodzi
    o rozliczenia podatkowe oraz z innymi instytucjami państwowymi. Kiedy już zdecydujesz się na założenie swojego przedsiębiorstwa, koniecznie sprawdź aktualny ranking kont firmowych na zgarnijpremie.pl. Dowiesz się w ten sposób, jaki rachunek bankowy będzie odpowiedni dla Twojej firmy i dlaczego warto go mieć w dzisiejszych czasach.'

    Zakładanie działalności gospodarczej - krok po kroku

    W Polsce możesz założyć swoją firmę w kilku prostych krokach. Jakich? Oto one;

    1. Wybierz formę prawną dla swojej działalności gospodarczej, np. jednoosobowa działalność gospodarcza.
    2. Określ rodzaj opodatkowania swojej działalności - to wpłynie na wysokość Twoich dochodów.
    3. Ustal kody PKD - powinny być zgodne z profilem działalności gospodarczej.
    4. Wybierz biuro rachunkowe, które zajmie się Twoimi firmowymi finansami.
    5. Złóż wniosek CEIDG-1 do Urzędu Miasta lub Gminy.
    6. W razie potrzeby załóż konto bankowe, które pozwoli Ci rozwinąć skrzydła.

    Po założeniu działalności gospodarczej otrzymasz numer identyfikacyjny NIP oraz REGON, a także musisz zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby rozpocząć odprowadzanie obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. Po zarejestrowaniu firmy przyda Ci się także rachunek w banku, który nie tylko ułatwi zarządzanie finansami, ale także pozwoli na szybsze pozyskanie finansowania - to szczególnie ważne w przypadku początkujących firm na rynku.

    Sprawdź także: Jakie konto bankowe wybrać jako klient indywidualny?

    Czy zakładanie działalności gospodarczej to spory wydatek?
    Sama rejestracja działalności gospodarczej w Polsce nie generuje sporych wydatków, gdyż ta jest w 100% darmowa. Musisz jednak wiedzieć, że tuż po uruchomieniu firmy będziesz narażony na wydatki związane ze składkami ubezpieczeniowymi do ZUS, a także konieczne będzie odprowadzanie podatków do Urzędu Skarbowego. Na pewne wydatki narażasz się także jeśli zakładasz spółkę - w tym przypadku potrzebujesz kapitału początkowego, który muszą wnieść wszyscy współwłaściciele spółki w określonych udziałach.

    Własna firma a forma opodatkowania - czy to ma znaczenie?
    Wybór odpowiedniej formy rozliczenia z US to kluczowa kwestia. Im lepiej dopasujesz formę opodatkowania dla swojego przedsiębiorstwa, tym więcej środków zaoszczędzisz podczas prowadzenia działalności. Obecnie w Polsce możesz zdecydować się na:

    • skalę podatkową - tutaj do kwoty 120 tys. złotych zapłacisz podatek w wysokości 17%, natomiast powyżej tej kwoty podatek 32%,
    • podatek liniowy - tutaj obowiązuje stała stawka na poziomie 19%,
    • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki podatkowe w tym przypadku są różne i zależą od tego, jaką działalność gospodarczą prowadzisz.

    Zapamiętaj, że w zależności od tego, jaką formę opodatkowania wybierzesz - Twoje zyski oraz wydatki podatkowe będą zupełnie inne. Nie masz doświadczenia ani wiedzy w tej kwestii?
    W takim razie nawiąż współpracę z doświadczonym biurem księgowym. Dzięki temu otrzymasz kompleksową pomoc oraz doradztwo i podejmiesz właściwą decyzję.

    Sprawdź: Co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę?

    Z jakimi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca w Polsce?

    Jeśli planujesz prowadzenie własnej firmy w Polsce, musisz wiedzieć, że podatki i opłaty na ubezpieczenia społeczne to nie wszystko. Wydatki firmowe to przede wszystkim takie koszty, jak:

    • leasingi,
    • kredyty i pożyczki,
    • wynajem lokalu usługowego/biura,
    • wypłaty dla pracowników,
    • koszty energii,
    • wynajem sprzętu elektronicznego,
    • dojazdy do klientów.

    Oczywiście lista wydatków dla przedsiębiorców jest znacznie dłuższa, choć to jednak powyższe generują największe koszty. Wybierając odpowiednią formę prawną dla działalności gospodarczej oraz formę opodatkowania, możesz realnie wpłynąć na zmniejszenie ewentualnych kosztów. Jako przedsiębiorca będziesz w stanie odliczyć niektóre wydatki od kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejszysz podstawę opodatkowania dla Urzędu Skarbowego.

    Czy warto założyć firmę w Polsce?

    Założenie własnej firmy w Polsce to świetny pomysł, szczególnie jeśli masz dobry plan na biznes. Wiedząc, że osiągniesz sukces i przyciągniesz uwagę potencjalnych klientów - nie zwlekaj i zarejestruj nową firmę w Urzędzie Miasta lub Gminy. To nic nie kosztuje, a zyskasz szansę na wypracowanie większych zysków w stosunku do tego, ile mógłbyś zarabiać na pracy etatowej w innej firmie. W Polsce możesz też korzystać z licznych dotacji dla nowych działalności gospodarczych na naprawdę przejrzystych warunkach - w niektórych przypadkach dostaniesz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na rozkręcenie własnej firmy i to bez konieczności zwrotu otrzymanych środków.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-10-13 05:58:32 [5.184.206.*] id:1649800  
    M1974P: Napisał postów [13938], status [VIP] Reputacja
    Teraz to raczej firmy się będą zamykać :/

    Nick:
    Treść: