• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1253
  • Dodano: 2022-09-29 / 15:29
  • Komentarzy: 2

  Rząd uruchomił porównywarkę cen węgla. To brzmi jak ponury żart. Sprawdzamy, jak działa

  Porównywarkę cen węgla to proste narzędzie internetowe, które pomaga znaleźć najkorzystniejszą cenę węgla w okolicy. Żeby jeszcze ten węgiel był.

  Kiedy kilka dni padła taka zapowiedź, można było pomyśleć, że to fałszywa informacja. A jednak. Rząd rzeczywiście zdecydował się uruchomić internetową porównywarkę cen węgla.

  Czemu to śmieszy? To proste: bo węgla brakuje. Polska Grupa Górnicza sprzedaje go dwa razy w tygodniu w swoim sklepie internetowym, ale towar szybko się kończy. Współpracuje też ze składami w regionach, ale i tak węgiel trzeba kupić na stronie PGG, a odebrać w składzie blisko miejsca zamieszkania. Takich punktów odbioru jest 74.

  Od kilku dni węgiel sprzedaje też Węglokoks. I nawet zaczął handlować surowcem z importu. Ale też tylko w jednym miejscu w Polsce.

  Można oczywiście szukać i starać się kupić opał sprowadzony przez prywatne firmy, ale z tym bywa różnie.

  "Portal służy prezentowaniu odbiorcom i klientom indywidualnym cen węgla oferowanego przez przedsiębiorców wpisanych na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych. Serwis zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, jego asortymencie, cenie oraz pochodzeniu" - czytamy w rządowym komunikacie na temat wyszukiwarki.

  Ma to być narzędzie, dzięki któremu znajdzie się dostawcę węgla w najlepszej dla siebie lokalizacji i cenie. Władza przekonuje, że porównywarka pozwoli klientom na weryfikację sprzedawcy i zaoszczędzenie czasu.

  Sprawdzamy zatem, jak działa

  Obsługa jest prosta. W wyszukiwarce wskazuje się:

  - województwo
  - powiat
  - rodzaj węgla

  Można także ułożyć wyniki od najtańszej lub najdroższej oferty. W czwartek 29 czerwca strona cieplo.gov.pl informowała, że najtaniej węgiel w Polsce można kupić za 1470 zł (woj. śląskie), a zasób obejmuje 133 składy.
  Wybieramy zatem Śląsk. Szukamy groszku w paczkach od 5 do 25 kg. I jest, udało się... jedna oferta. Koszt tony to... 2800 zł, a nie jak czytamy na stronie - 1470.

  Kolejne województwo. Tym razem lubelskie i węgiel gruby sprzedawany luzem. Brak ofert. Lepiej jest w Małopolsce - znajdujemy aż 8 ofert. Ceny od 2800 zł do 3790 zł.

  W wyszukiwarce można też porównać ceny miału i "ekomiału". Miał udało nam się znaleźć na Pomorzu. W jednym punkcie. Cena to 2490 zł. Ekomiału jest więcej i jest tańszy. Tona kosztuje 2300 zł.

  PGE Paliwa sprzedaje już węgiel

  PGE Paliwa, spółka z grupy PGE, rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do klientów instytucjonalnych (szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym do gospodarstw rolnych i ogrodniczych) oraz pośredniczących podmiotów węglowych - czytamy w komunikacie spółki.

  Cena ekogroszku/groszku lub orzecha wynosi około 2100 zł netto plus VAT i akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Do tego trzeba doliczyć własny transport.

  Cena miału energetycznego to około 1700 zł netto plus VAT i akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem.
  Minimalna wielkość dostawy wynosi około 25 ton i jej wielokrotność. Oferta nie jest przeznaczona do sprzedaży detalicznej.

  Szczegóły oferty PGE Paliwa i formularz zamówienia znajdują się na stronie www.gkpge.pl/zakup-wegla. Nie ma możliwości złożenia zamówienia drogą telefoniczną, ale uruchomiona została specjalna infolinia. Po wypełnieniu formularza na stronie pracownik działu handlowego firmy kontaktuje się z klientem, żeby przedstawić szczegóły oferty i podpisania umowy.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-10-03 11:56:20 [94.254.177.*] id:1648913  
  romeosoul: Napisał postów [35], status [rozkręca się] Reputacja
  dziady

  Nick:
  Treść:
  2022-09-29 16:26:25 [77.255.93.*] id:1648729  
  Henryk: Napisał postów [348], status [pismak] Reputacja
  cena ceną, ale nie można zapominać o jakości

  Nick:
  Treść: