• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 986
  • Dodano: 2022-09-28 / 09:27
  • Komentarzy: 1

  Związkowa Alternatywa: otworzyć sklepy w niedzielę i radykalnie podnieść za to płacę

  (Fot. iStock)

  Ustawa o handlu w niedziele to bubel prawny - uważają związkowcy ze Związkowej Alternatywy. I apelują do rządu o radykalną podwyżkę wynagrodzeń za pracę w niedzielę i święta.

  Według przedstawicieli Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa sytuacja na rynku pracy jest coraz trudniejsza, a realne płace lecą na łeb na szyję. Dlatego - proponują związkowcy - "potrzebne są rozwiązania, które wspomogą pracowników". Jakie? Opisała je Interia.

  Jednym z takich rozwiązań według nich "powinny być nowe przepisy dotyczące pracy w niedziele. Rządowa ustawa o handlu w niedziele okazała się bublem prawnym, a w czasie skokowego wzrostu inflacji jest ona coraz bardziej szkodliwa dla pracowników i konsumentów" - podkreślają w swojej analizie.

  Najniższe płace, najdłuższy czas pracy, najdroższe towary

  Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązująca ustawą w niedziele są otwarte tysiące małych sklepów, tzw. osiedlowych i na stacjach paliw. W ocenie ZZZ Alternatywa, płace są w nich najniższe, czas pracy najdłuższy, a towary najdroższe" - wyliczają.

  Dlatego - ich zdaniem - "ustawa w obecnym kształcie wspiera najgorzej opłacany segment rynku pracy, a zarazem zmusza konsumentów do robienia zakupów w małych sklepach osiedlowych lub na stacjach benzynowych, gdzie ceny towarów są bardzo wysokie. W praktyce obecne przepisy zakazują handlu głównie w galeriach handlowych i hipermarketach, gdzie warunki pracy są znacznie lepsze niż w małych sklepach, a ceny towarów niższe" - oceniają związkowcy.

  Wynagrodzenia co najmniej 2,5 razy wyższe

  Uważają, że ustawa w obecnym kształcie jest bublem prawnym. Dlatego - jak czytamy w komunikacie - "apelujemy o odrzucenie obowiązującej ustawy i zastąpienie jej radykalnym podniesieniem wynagrodzeń za pracę w niedziele i święta. Proponujemy, by za pracę w niedziele i święta wszystkie placówki handlowe musiały wypłacać pracownikom co najmniej 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie. W ten sposób w niedziele otwarte byłyby tylko te sklepy, które znacznie podniosłyby płace dla pracowników. Wszystkie inne placówki pozostałyby zamknięte".

  Związkowa Alternatywa idzie jeszcze dalej. Jej zdaniem stawki za pracę w niedziele i święta powinny obowiązywać nie tylko w handlu, ale na całym rynku pracy.

  "Dlatego postulujemy, aby 2,5 razy wyższe stawki za pracę w niedziele i święta dotyczyły też pracowników transportu, ochrony zdrowia, policji, energetyki, rozrywki czy gastronomii" - proponują.

  W tym roku zakupy w niedzielę możemy zrobić w dużych sieciach jeszcze 2 razy

  I rząd nie zamierza - co często podkreślają posłowie PiS i związana z nim Solidarność - zmieniać tej sytuacji. Pokazał to jesienią ubiegłego roku, kiedy znowelizował przepisy, żeby ukrócić obchodzenie prawa przez duże sieci.

  Ostro zareagowała również Solidarności, twórczyni ustawy o zakazie handlu. Bo - zdaniem związkowców - praca w niedzielę negatywnie wpływa na życie rodzinne osób zatrudnionych w handlu, jest szkodliwa dla zdrowia, a duże sieci odbierają klientów osiedlowym sklepikom.

  Zaostrzone prawo - przypomnijmy - weszło w życie w lutym tego roku. Duże sieci handlowe musiały zamknąć swoje sklepy. I do dziś ta sytuacja się nie zmieniła. A...

  - Jeżeli zajdzie potrzeba, nie wykluczam także, że oszustów i złodziei będziemy eliminować nowelizacją ustawy. Prostą, jedno-, dwuzdaniową - powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Janusz Śniadek, dziś poseł PiS, kiedyś szef Solidarności.

  Niedziele handlowe do końca roku:
  - 11 grudnia,
  - 18 grudnia.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-09-28 13:42:47 [217.173.202.*] id:1648643  
  [moderacja]: Napisał postów [272], status [maniak] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: