• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1711
  • Dodano: 2024-04-12 / 10:07
  • Komentarzy: 4

  Rodzinne sklepy przeciw zmianom w niedzielnym handlu

  (Fot. Pixabay)

  5 kwietnia 2024 roku Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk spotkała się z przedstawicielami Polskiej Izby Handlu. Tematem rozmów był handel w niedziele z perspektywy małych i średnich przedsiębiorców.

  Polska Izba Handlu to branżowa izba gospodarcza, która zrzesza ok. 30 tys. sklepów, hurtowni, spożywczych, drogeryjnych oraz firmy zajmujące się sprzedażą produktów pierwszej potrzeby. Członkowie PIH to w większości przedsiębiorcy, których działalność opiera się na funkcjonowaniu małych i średnich sklepów. To przede wszystkim biznesy rodzinne, lokalne, dobrze znane z sąsiedztwa.

  Podczas spotkania przedstawicielki i przedstawiciele PIH zaprezentowali jednoznaczną ocenę wprowadzonego w 2018 r. ograniczenia handlu w niedzielę. Popieramy utrzymanie obecnie funkcjonujących zasad - zadeklarowała Iwona Rowińska, wiceprezes Izby.

  Anna Kulczyk-Szymańska podkreśliła, że mniejsze sklepy muszą mierzyć się z konkurencją dyskontów oraz wysokimi kosztami funkcjonowania. - Przywrócenie pracujących niedziel byłoby równoznaczne z zamknięciem dużej części prowadzonych przez nas placówek. Tego się obawiamy - dodała.

  Według Polskiej Izby Handlu zmiany w regulacjach dotyczących handlu w niedzielę wpłyną również negatywnie na inne sektory małego, najczęściej rodzinnego, biznesu. Zamknięcie mniejszych sklepów będzie oznaczać też kłopoty, dla tych, którzy dostarczają do nich towary. - Od funkcjonowania małych sklepów zależą również losy lokalnych przedsiębiorców, którzy tworzą łańcuch dostaw - zwrócił uwagę Ireneusz Wróbel.

  Zdaniem przedsiębiorców aktualne rozwiązanie dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę jest korzystne dla zdecydowanej większości małych i średnich, najczęściej rodzinnych, firm.

  Bardzo dziękuję za to spotkanie. Wysłuchałam realnych obaw polskich handlowców o przyszłość ich lokalnych, rodzinnych biznesów, obaw o dominację wielkich sieci handlowych, obaw o utrzymanie tysięcy miejsc pracy - powiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ten głos musi być słyszalny w debacie o regulacjach dotyczących niedzielnego handlu i dołożę wszelkich starań, by tak było - podkreśliła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  ,
  reklama

  Powiązane materiały

  Polub nas!

  Chmura tagów

  Ogłoszenia