Tęczowy pochód przejdzie przez miasto już po raz czwarty. W tym roku pod hasłem "Można kochać bez granic". Po raz drugi Marsz Równości w Opolu został objęty honorowym patronatem prezydenta miasta, Arkadiusza Wiśniewskiego. Swojego patronatu udzieliło też Polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Początek na placu Wolności w sobotę, 10 września o godz. 14:00.
Wielkimi krokami zbliża się święto opolskiej społeczności LGBT+. Celem IV Marszu Równości w Opolu ma być zwiększenie widoczności osób nieheteronormatywnych, a także głoszenie postulatów równości oraz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy. Stowarzyszenie Tęczowe Opole, które organizuje marsz, zaprasza mieszkanki i mieszkańców miasta także na szereg wydarzeń towarzyszących.
- Opole w najbliższych dniach będzie niezwykle tęczowe! Planujemy pokaz filmu i dwa spotkania autorskie. W czwartek będziemy wspólnie przygotowywać transparenty na marsz w kinie Meduza. Szykuje się też świetna zabawa na dwóch imprezach. Bifor z drag queens w piątek w Opo i after po marszu w sobotę w Wyjściu Awaryjnym - wymienia Sandra Mazur, koordynatorka wydarzeń okołomarszowych. - Pełna rozpiska znajduje się na plakatach i w mediach społecznościowych.
Działacze i działaczki Tęczowego Opola ujawniają też trasę marszu. Rozpocznie się on na pl. Wolności koło fontanny i przejdzie ulicami Ozimską, Reymonta, Kośnego, Matejki, Czaplaka, Oleską, Batalionów Chłopskich, Nysy Łużyckiej, Sienkiewicza, Sądową, Książąt Opolskich, Konopnickiej, Baldego, Piastowską, Zamkową (przez most) i zakończy się na pl. Wolności przy fontannie.
- Jesteśmy po kilku miesiącach przygotowań, współpracuje z nami w tym roku grupa wspaniałych wolontariuszy i wolontariuszek i mogę z dumą powiedzieć, że wszystko jest już gotowe. - mówi Maciej Kruszka z zarządu stowarzyszenia Tęczowe Opole. - Zależy nam, żeby było radośnie i bezpiecznie.
Marsz poprowadzą dwie, zjawiskowe drag queen Flame of Utopia oraz Temida69, ale najbardziej będziemy cieszyć się z tłumnego uczestnictwa mieszkańców i mieszkanek Opola i regionu, bo będzie to nasz wspólny dzień na głoszenie postulatów równości, otwartości i akceptacji wobec innych osób.
Jak zapowiadają organizatorzy, każdy jest mile widziany na Marszu Równości, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Apelują do wszystkich uczestników o ubiór stosowny do pogody, zabranie wygodnych butów i wody. Także o niezabieranie na marsz psów, które mogą być bardzo zestresowane tłumem i głośną muzyką. I na koniec o ignorowanie kontrmanifestacji na trasie przemarszu, jeśli takie się pojawią.
[moderacja]: Napisał postów [119], status [młodszy wyjadacz]
[moderacja]