• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1729
  • Dodano: 2022-09-05 / 20:29
  • Komentarzy: 2

  Zmiany w prawie drogowym. Kierowcy rejestrujący auto wydadzą mniej

  (Fot. iStock)

  Koniec z naklejkami na szyby oraz kartami pojazdów. 4 września 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym rejestracja samochodu będzie tańsza. W kieszeni kierowców zostanie nawet 94 zł.

  To jedna ze zmian, jakie wprowadza znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Ich autorem jest Ministerstwo Infrastruktury.

  Karta pojazdu, nalepka na szybę

  Od dziś kierowcy rejestrujący pojazd wydadzą mniej. W przypadku samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy będzie to 94,5 zł. Składają się na to:
  karta pojazdu - 75 zł,
  nalepka kontrolna - 18,5 zł,
  opłata ewidencyjna - 1 zł.

  Od 4 września nie trzeba już starać się ani o kartę pojazdu, ani o nalepkę na szybę.

  "W przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych - 19 zł (nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 0,50 zł)" - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

  I wylicza: "Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (aktualnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł)".

  Tablice rejestracyjne

  To nie pierwsza w tym roku zmiana, która ulży kieszeniom kierowców. Od końca lutego tego roku każda osoba, która rejestruje samochód osobowy, nie musi wymieniać tablic rejestracyjnych. Dzięki temu w kieszeni zostaje 99,50 zł. Składają się na to koszt nowych blach i nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym.

  "A w sytuacji, gdy jest miejsce na stosowną adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego, oszczędzają 113,5 zł (dodatkowo 13,5 zł oraz 0,5 zł opłaty ewidencyjnej)" - czytamy w piśmie Ministerstwa Infrastruktury.

  Jest tylko jeden warunek: samochód musi być wcześniej zarejestrowany w Polsce i posiadać tablice rejestracyjne zgodne z obowiązującym u nas wzorem. To oznacza, że jeżeli pojazd miał czarne "blachy", to należy je wymienić na nowe. To samo dotyczy nowszych wzorów, ale z symbolem polskiej flagi zamiast - koniecznej dziś - flagi Unii Europejskiej.

  Wyrejestrowanie pojazdu

  Kolejna zmiana, która już weszła w życie, to możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu. Jest to oferta dla osób, które szacują, że przez długi czas będą naprawiać lub remontować samochód czy motocykl albo nie mają zamiaru go używać. Obecnie jest to możliwe wyłączenie w przypadku między innymi autobusów i pojazdów specjalistycznych.

  Czasowe wyrejestrowanie nie zwalnia jednak z płacenia składki OC, ale ma być ona znacznie niższa. Fachowcy szacują, że wyniesie 5 proc. obecnej opłaty.

  Szkolenia i punkty karne

  Kolejne zmiany wejdą w życie 17 września. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym likwiduje szkolenia umożliwiające kierowcom naruszającym przepisy drogowe zmniejszenie liczby punktów karnych. Zdaniem resortu infrastruktury szkolenia nie spełniały swojej roli.

  - Zysk z tego, jeżeli chodzi o uświadomienie kierowcy, że zagraża innemu, jest niewielki, stąd właśnie decyzja, aby uniemożliwić niwelację punktów karnych - uzasadnił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, cytowany przez Portal Samorządowy.

  Od 17 września limit punktów karnych, którymi będzie można ukarać kierowcę, zwiększy się z 10 do 15. Po przekroczeniu 24 punktów kierowca straci prawo jazdy.

  Parkowanie na chodniku

  Ostatnia zmiana zapowiadana na wrzesień tego roku dotyczy chodnika i przejść dla pieszych. W definicji chodnika 21 września pojawi się informacja, że jest przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych. To w teorii mogłoby stanowić przeszkodę w czasie parkowania na nim. Jednak wszystko wskazuje na to, że interpretacja tego przepisu będzie korzystna dla kierowców - parkowanie na chodniku nadal będzie możliwe.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-09-06 09:17:00 [5.172.233.*] id:1647039  
  opolaninn: Napisał postów [2654], status [Szycha] Reputacja
  Mydlenie ludziom oczu ściema dla naiwnych !

  Nick:
  Treść:
  2022-09-05 20:47:41 [77.255.84.*] id:1647023  
  Henryk: Napisał postów [606], status [rozpisany/na] Reputacja
  Pozorna oszczędność. Policzcie tylko o ile więcej płacimy na stacjach paliw i to nie tylko jednorazowo, ale przy każdym tankowaniu.

  Nick:
  Treść: