• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 9212
  • Dodano: 2022-08-26 / 11:30
  • Komentarzy: 2

  Dziś mija 30 lat po największym pożarze w Polsce - Kuźnia Raciborska

  Z szalejącym w lesie ogniem walczyło ponad 12 tysięcy osób: strażacy zawodowi i ochotnicy, żołnierze, policjanci i harcerze, leśnicy oraz obrona cywilna. Dziś mija 30 lat od wybuchu największego w tej części Europy pożaru, który strawił ponad 9 tysięcy hektarów lasu i zabrał życie trzem osobom.


  Statystyk pozwalają sobie wyobrazić ogrom zniszczeń: w gaszeniu brało udział 1100 samochodów strażackich, 50 cystern kolejowych, kilka lokomotyw, kilkanaście samolotów i helikopterów oraz ciężki sprzęt: spychacze, a nawet czołgi.

  Sierpień 1992 roku był wyjątkowo upalny, temperatury dochodziły do niemal 40 stopni, a w lasach panowała susza. Wystarczyła iskra, która spod kół jadącego pociągu spadła na wysuszoną ściółkę, by rozpętać największe piekło w powojennej Polsce.

  - W pierwszej fazie ogień przesuwał się między wierzchołkami drzew tak szybko, że nawet zmasowane działania zatrzymywały go tylko na chwilę. Nawet w literaturze nie było takich przypadków, żeby tak ogromny obszar mógł zostać tak szybko objęty pożarem - wspominał gen. Karol Stępień który w 1992 roku był zastępcą komendanta straży pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu i brał udział w gaszeniu pożaru lasu.

  Dopiero 1 września - po tygodniu działań, podczas których na pomoc opolskim i śląskim strażakom przyjechały siły z całego kraju, sytuację uznano za opanowaną. Dogaszanie pogorzeliska trwało przez cały miesiąc. W najgorszym momencie pożar szalał na obszarze, którego obwód wynosił 120 kilometrów. Ogień pochłonął trzy ludzkie istnienia - przed szybko przemieszczającym się pożarem nie zdążyli uciec dwaj strażacy: st. asp. Andrzej Kaczyna z Raciborza i dh Andrzej Malinowski z Kłodnicy. Trzecią ofiarą była młoda kobieta, która została potrącona przez wóz strażacki, pędzący w celu uzupełnienia zapasów wody.

  Dzięki staraniom tysięcy osób, ofiarnie walczących z żywiołem, przed ogniem udało się obronić zabudowania mieszkalne oraz zakłady produkcyjne - nie sposób wyobrazić sobie, jaką tragedią mógł zakończyć się pożar, gdyby ogień wdarł się do Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu czy pobliskich składów paliw.

  Bezpośrednio rannych podczas gaszenia pożaru zostało 50 osób, kolejne 2 tysiące doznało mniejszych urazów. Przez kolejne 5 lat leśnicy sadzili nowe drzewa i krzewy - łącznie ponad 60 milionów sadzonek.

  Zdjęcie (1/30)

  (Fot. Archiwum, PSP Opole, OSP)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-08-27 10:08:17 [185.127.20.*] id:1646390  
  Jerry: Napisał postów [4476], status [VIP] Reputacja
  Pamiętam to...

  Nick:
  Treść:
  2022-08-26 14:39:59 [46.134.188.*] id:1646334  
  autovidol: Napisał postów [736], status [rozpisany/na] Reputacja
  cześć i chwała bohaterom

  Nick:
  Treść: