• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1035
  • Dodano: 2022-08-16 / 19:17
  • Komentarzy: 1

  Nie tylko kontrowersyjny HIT Czarnka. Są też inne podręczniki

  (Fot. iStock)

  Historia i teraźniejszość. Taki przedmiot wchodzi do szkół ponadpodstawowych. Jednak zaakceptowany przez resort edukacji podręcznik coraz bardziej dzieli. Na szczęście nauczyciele będą mieli wybór.

  Jeden z rodziców dziecka poczętego metodą in vitro zebrał już pieniądze podczas zbiórki internetowej i zamierza pozwać Przemysława Czarnka i prof. Wojciecha Roszkowskiego.

  Ten pierwszy to poseł PiS, minister edukacji i nauki. Ten drugi to autor zaakceptowanego przez resort podręcznika "Historia i teraźniejszość" do przedmiotu pod tą samą nazwą. To nowy przedmiot, który zgodnie z decyzją Czarnka zadebiutuje w szkole ponadpodstawowej.

  Podręcznik od początku wzbudzał jednak dużo kontrowersji i protestów. Merytorycznych zastrzeżeń jest bardzo wiele. Ostatnio najgłośniej zrobiło się o poruszanej w książce kwestii in vitro.

  "Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium.

  Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju "produkcję"?" - to cytat z podręcznika, za który jeden z rodziców chce teraz pozwać i ministra, i autora podręcznika.

  Czy młodzieży przyjdzie się uczyć z tej książki? Niekoniecznie, bo nauczyciele będą mogli wybrać inne propozycje z oferty. Tyle że podręcznik Roszkowskiego został już zaakceptowany, pozostałe właśnie przechodzą tę procedurę.

  Są to:

  1. Książka Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Jego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adam Cisek.

  2. Książka wydawnictwa SOP Oświatowiec Toruń. Tytuł podręcznika to "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia". Jego autorami są Joanna Niszcz i Stanisława Zając.

  Obie publikacje zbierają teraz opinie ekspertów. Na razie wpływają warunkowe, co oznacza, że autorzy muszą nanieść w książkach poprawki. Od tempa prac i kolejnych opinii zależy, czy podręczniki uda się zaakceptować przed 1 września.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-08-17 05:46:16 [78.8.61.*] id:1645734  
  [moderacja]: Napisał postów [107], status [nowy] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: