• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1627
  • Dodano: 2022-07-17 / 11:46
  • Komentarzy: 2

  Widomo, o ile podrożeje OC. Składki pójdą w górę

  (Fot. iStock)

  Wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego ujawnia, że nadchodzi podwyżka ubezpieczenia OC dla kierowców. O ile będzie drożej?

  Pełną informację na ten temat KNF przedstawi w przyszłym tygodniu i wtedy właśnie zaprezentuje pełną listę rekomendacji, jakie mają wprowadzić firmy ubezpieczeniowe. A praca nad nimi była mozolna, bo swoje uwagi do dokumentu zgłosiło kilkadziesiąt podmiotów. W sumie takich uwag i propozycji było 415.

  Po co to wszystko?

  Krystian Wiercioch, wiceprzewodniczący KNF nadzorujący sektor ubezpieczeniowy, w wywiadzie dla businessinsider.com tłumaczy: - Dążymy do stworzenia dobrych standardów w likwidacji szkód komunikacyjnych w ramach obowiązujących przepisów prawa i to można osiągnąć niewielkim kosztem dla kierowców.

  Wiercioch zapowiada wzrost obowiązkowej składki OC dla posiadaczy pojazdów. O ile? Wiceszef KNF ujawnia, że o 20 zł w skali roku, czyli o 4 proc. więcej niż teraz.

  Zgodnie z przedstawionym właśnie raportem firmy Mubi, średnie ceny ubezpieczenia OC wynoszą od 625 zł do 863 zł.

  Średnie stawki OC
  Opole - 625 zł
  Rzeszów - 662 zł
  Białystok - 669 zł
  Lublin - 670 zł
  Olsztyn - 713 zł
  Kraków - 715 zł
  Gorzów Wielkopolski - 728 zł
  Toruń - 772 zł
  Warszawa - 795 zł
  Gdańsk - 863 zł

  Co wpływa na stawkę OC?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają, jakie czynniki biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki. Mogą to być:
  historia przebiegu ubezpieczenia,
  wiek posiadacza pojazdu,
  czas posiadania prawa jazdy,
  pojazd - marka, model, pojemność silnika, przebieg.

  Przypomnijmy, że od 17 czerwca funkcjonują przepisy, które dają firmom ubezpieczeniowym możliwość sprawdzenia kierowcy: ile punktów karnych ma na koncie i jakich wykroczeń i przestępstw drogowych się dopuścił nawet dwa lata wstecz. A od tego także zależy wysokość składki. Im więcej wykroczeń popełnia kierowca, tym droższe ma ubezpieczenie.

  - Dostęp towarzystw do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców umożliwi dokładniejszą weryfikację danego kierowcy, a tym samym lepszą analizę ryzyka ubezpieczeniowego. Wątpliwość, która pojawia się ze strony posiadaczy aut, dotyczy podejścia do punktów karnych - czy ubezpieczyciele będą brać pod uwagę również przyczynę ich nałożenia. Okazuje się, że firmy mają wgląd nie tylko w liczbę punktów, ale również uzyskają informacje o przyczynach ich przyznania kierowcy - wyjaśnia jedno z dużych, działających w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-18 10:53:59 [80.253.213.*] id:1643902  
  SekO: Napisał postów [759], status [rozpisany/na] Reputacja
  Bardzo podoba mi się pomysł zwiększania stawki OC proporcjonalnie do ilości wykroczeń i punktów karnych. Jest to świetne rozwiązania, które mam nadzieję przytnie wielu cwaniaków i piratów na polskich drogach. IDEALNE :) w niektórych krajach funkcjonują też juz programy, które nagradzają z kolei kierowców jeżdżących zgodnie z przepisami i bezkolizyjnie.

  Nick:
  Treść:
  2022-07-17 12:34:15 [46.134.179.*] id:1643850  
  Henryk: Napisał postów [185], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  Moim zdaniem firmy ubezpieczeniowe powinny być bezwzględne w stosunku do sprawców kolizji. Dlaczego koszty podwyżek stawek ubezpieczeń mają ponosić kierowcy z bezwypadkową przeszłością?

  Nick:
  Treść: