• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1674
  • Dodano: 2022-07-11 / 08:00
  • Komentarzy: 1

  Kolejny przeładowany bus zatrzymany przez ITD. Dodatkowo bez wymaganych dokumentów

  Kierowca dostawczego busa został ukarany po tym, jak prowadził przeładowanego busa, a dodatkowo nie posiadał stosownych dokumentów. Kierowca transportował części samochodowe z Portugalii do Polski.


  Zatrzymany do kontroli przez inspektorów z opolskiego Oddziału tut. WITD samochód dostawczy typu "bus" był za ciężki i jak się okazało nie miał wymaganej licencji.

  Załadowany częściami samochodowymi pojazd wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Portugalii do Polski. Taki przejazd od 21 maja br. wymaga posiadania licencji wspólnotowej i jest konsekwencją wejścia w życie części przepisów tzw. Pakietu Mobilności, który objął międzynarodowy przewóz zarobkowy pojazdami od 2,5 do 3,5 tony, czyli tzw. busami.

  Przewoźnicy realizujący tego typu usługi są zobowiązani do uzyskania licencji transportowej, a także uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Wykonywanie przewozu międzynarodowego bez wymaganej licencji sankcjonowane jest karą pieniężną w wysokości 12 tys. zł.

  Dodatkowo po zważeniu pojazdu okazało się, że waży 4,45 t i przekracza wartość dopuszczalną o wartość 0,95 t. w konsekwencji kierowca został ukarany mandatem karnym ze względu na przekroczenie DMC pojazdu, zatrzymany został również dowód rejestracyjny za pękniętą szybę czołową. Ponadto, na przedsiębiorcę zostało wszczęte postępowanie administracyjne za brak wymaganej licencji oraz przekroczenie DMC pojazdu.

  Jak wskazują funkcjonariusze opolskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, zjawisko przeładowanych busów i ciężarówek nasiliło się na Opolszczyźnie. To prowadzi do niszczenia dróg, stwarzania zagrożenia na drodze, a także jest nielegalną konkurencją.

  Przeciążone busy stanowią poważne zagrożenie w ruchu drogowym, są przejawem nieuczciwej konkurencji i niszczą drogi. Niestety przeciążone pojazdy wciąż poruszają się po polskich drogach. Niektórzy przewoźnicy wskazują, że "przeładowany" transport się po prostu opłaca.

  Zdjęcie (1/2)

  (Fot. WITD Opole)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-11 08:45:45 [5.173.120.*] id:1643514  
  JanuszB: Napisał postów [289], status [maniak] Reputacja
  Więcej takich kontroli i wyższe kary to przestanie się opłacać.

  Nick:
  Treść: