"Bezpieczne piątki" to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd". - Zwracamy uwagę na to, że lekceważenie znaku STOP, wymijanie opadających rogatek to skracanie sobie drogi do śmierci - słyszymy.
- W tym roku na terenie województwa opolskiego doszło do 27 zdarzeń w obrębie przejazdów. Jako policjanci często na naszą skrzynkę "widzisz - zareaguj" dostajemy wiadomości od mieszkańców skierowane na nieodpowiedzialne zachowania kierowców - mówi kom. Karol Brandys, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Szlaban jest tak skonstruowany, że wyłamanie go nie wymaga użycia dużej siły. Posiada łatwo łamliwe łączenie, które pęka w kontrolowany sposób. W efekcie czego koszt naprawy szlabanu jest stosunkowo niewielki. Natomiast pozostawienie samochodu na torowisku może być katastrofalne. Droga hamowania pociągu to nawet 2 kilometry. W wypadku zderzenia pociągu z samochodem, auto zostaje całkowicie zniszczone. Lokomotywa również może zostać uszkodzona. Koszt jej naprawy jest jednak bardzo wysoki.
Dlatego gdy już znajdziemy się w potrzasku pomiędzy zamkniętymi szlabanami, nie wahajmy się go wyłamać. Możemy staranować go samochodem, bądź złapać za jego koniec i odgiąć na kilka metrów. Wówczas bezpiecznie możemy zjechać z torowiska. Nie zapomnijmy poinformować o tym pracowników kolei i policjantów. Miejsce ze zniszczonym szlabanem musi zostać zabezpieczone - inaczej narażamy życie innych kierowców.
Kolejarze konsekwentnie przypominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zasadach pokonywania torów. Kierowcy powinni pamiętać, że:
- Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
- Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd - pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?
W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd - w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy użyć niewielkiej siły nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia w ten sposób samochodu.
Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
SekO: Napisał postów [1062], status [stały bywalec]
Jak chcecie zobaczyć debili na przejazdach kolejowych, to zapraszam codziennie do Wrocławia na przejazd przy ul. Zwycięskiej. Cyrk za darmo :)