• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1312
  • Dodano: 2022-06-14 / 09:00
  • Komentarzy: 1

  Nefrolog z USK Tomasz Porażko opracował nowatorską metodę wczesnego wykrywania zakażeń

  (Fot. USK Opole )

  Nefrolog z USK Tomasz Porażko uzyskał tytuł doktora habilitowanego, m.in. za opracowanie nowatorskiej metody wczesnego wykrywania zakażeń, których źródłem jest cewnik do dializ.


  Osiągnięcie naukowe opolskiego nefrologa jest owocem ponad 20-letniego doświadczenia zawodowego i prowadzonych przez niego badań w zakresie wykonywania zabiegów implantacji cewników tunelowanych, utrzymaniu prawidłowej ich czynności oraz zapobieganiu i leczeniu powikłań, związanych z tym typem dostępu do naczyń do hemodializy.

  - Rosnąca liczba pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego z powodu przewlekłej choroby nerek w stadium schyłkowym, stanowi wyzwanie w wielu aspektach. Jednym z nich jest problem dostępu do naczyń, którego optymalną formą jest przetoka z naczyń własnych - podaje dr hab. n med. Tomasz Porażko z Oddziału Nefrologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Wydziału Lekarskiego, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

  - Jednak wśród tych chorych dominują osoby w podeszłym wieku, z uszkodzonymi naczyniami, obciążone dodatkowymi schorzeniami, dlatego leczenie hemodializami rozpoczynane jest u nich, w znacznej większości, przy użyciu cewników naczyniowych. Tymczasem nieprawidłowa funkcja cewnika do dializ jest główną przyczyną niewystraczającej dawki hemodializy dostarczanej pacjentom, a w konsekwencji pogorszenia ich samopoczucia i stanu zdrowia - kontynuuje dr Porażko, który w swoich pracach naukowych przedstawił autorski manewr płukania cewnika z jednoczesną, krótkotrwałą zmianą jego położenia jako metody na poprawę funkcji cewników do dializ.
  Zaproponowany przez dr Porażko zmodyfikowany sposób przeprowadzenia zabiegu implantacji i usunięcia cewnika tunelowanego pozwala praktycznie ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia powikłań. To nowatorska metoda wczesnego wykrywania zakażeń, których źródłem jest cewnik do dializ.

  - Pragnę wyrazić wdzięczność moim mistrzom - profesorom Marianowi Klingerowi, Wacławowi Weydemu i śp. Jakubowi Kuźniarowi, którzy inspirowali mnie w poznawaniu sztuki medycznej oraz meandrów nauki. Dziękuję za nieocenione wsparcie mojej rodzinie, a także współpracownikom, lekarzom i pielęgniarkom z Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ USK w Opolu - wymienia dr Tomasz Porażko.

  I dodaje, że swój naukowy sukces dedykuje wszystkim moim pacjentom, niosącym ciężar choroby nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego. - Mam nadzieję, że wyniki prowadzonych przez mnie badań wpłyną na poprawę skuteczności ich leczenia, a przez to ich stanu zdrowia i komfortu życia - podsumowuje.

  Prof. dr hab. n. med. Marian Klinger, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii UO i pracownik USK, podkreśla, że Rada Dyscypliny Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu decyzję o przyznaniu Tomaszowi Porażko tytułu doktora habilitowanego podjęła jednogłośnie. - Na koniec mojej zaplanowanej czteroletniej obecności w Opolu pozostawiam samodzielnego pracownika naukowego. Taki był cel i zrealizowaliśmy go - komentuje z radością prof. Klinger.

  To szósty tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskany przez pracownika USK w ostatnich pięciu latach, czyli od momentu utworzenia szpitala klinicznego. W tym czasie jeden pracownik uzyskał tytuł profesora, a ośmioro zrobiło doktoraty, wśród nich także oddziałowa Nefrologii Edyta Stasiak.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-06-14 22:26:12 [83.22.194.*] id:1641696  
  Wadim86: Napisał postów [1], status [żółtodziób] Reputacja
  Gratulacja Habilitacji, Pozdrawiam Waldemar F.

  Nick:
  Treść: