• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1202
  • Dodano: 2022-04-29 / 17:50
  • Komentarzy: 0

  Na majówkę z bonem turystycznym

  (Fot. Archiwum)

  Długi majowy weekend to okazja, by wykorzystać polski bon turystyczny. Mieszkańcy województwa aktywowali już 73 tys. bonów. Opolskim rodzicom wciąż do częściowego lub całkowitego wykorzystania pozostaje niemal 53 tys. bonów. Wartość bonu na jedno dziecko to co najmniej 500 zł.

  Jeśli planujesz wypoczynek w hotelu, pensjonacie lub innym miejscu rozrywki i wypoczynku, to za świadczone tam usługi możesz rozliczyć się polskim bonem turystycznym. Wcześniej warto sprawdzić jednak czy właściciel honoruję tę formę zapłaty. W całym kraju taką opcję preferuje obecnie ponad 28 tys. podmiotów turystycznych. W Polsce do aktywowania zostało jeszcze 999 tys. bonów. Można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

  Na starcie program Polski Bon Turystyczny zakładał możliwość rozliczania się bonami do końca marca 2022 r. Jeszcze w ubiegłym roku ustawodawca zdecydował o wydłużeniu terminu ważności o kolejne pół roku czyli do końca września 2022 r.

  - Rodzice i opiekunowie z województwa opolskiego mieli do wykorzystania niemal 96 tysięcy bonów turystycznych. Z tej puli aktywowali prawie 73 tysiące. Około 43 tysiące bonów opolskie rodziny wykorzystały w stu procentach, natomiast wartość bonów nieaktywowanych to jeszcze około 16 milionów złotych - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Rodzice, którzy otrzymali decyzję o przyznaniu świadczenia rodzinnego 500 plus na dziecko, mogą liczyć, że w ślad za tym przyznano im bon turystyczny. Na każde dziecko przypada jeden bon turystyczny, a jego wartość to 500 złotych. Wartość bonu podwaja się, gdy świadczenie wychowawcze jest przyznane na dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością.

  Dotychczas w całym kraju rodzice i opiekunowie wykorzystali w pełni ponad 1,9 mln bonów turystycznych a kwota zrealizowanych płatności przekroczyła na koniec kwietnia 2 mld 160 mln zł. W sumie w ramach programu Polski Bon Turystyczny rodzice i opiekunowie w Polsce mają do dyspozycji ponad 4,3 mln bonów.

  Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi feriami czy wakacjami.

  Bonu nie można go wymienić na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Świadczenie w formie bonu przysługuje niezależnie od poziomu przychodów rodziców lub opiekunów.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".