• Wyświetleń: 1838
    • Dodano: 2022-03-14 / 13:55
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Co Warto Wiedzieć o Niemieckim Rynku Pracy?

    wyjazd w celach zarobkowych
    flaga Niemiec

    Czym charakteryzuje się rynek pracy w Niemczech? O czym pamiętać przed wyjazdem w celach zarobkowych Sprawdzone porady i tipy. Wejdź i przeczytaj!

    Niemiecki rynek pracy - co trzeba wiedzieć?
    Ludzie coraz częściej wyjeżdżają z kraju, aby podjąć pracę na korzystnych warunkach. W związku z tym, wiele osób (szczególnie młodych) postanawia udać się na emigrację zarobkową do Niemiec, gdzie rynek pracy jest naprawdę atrakcyjny. Ten piękny kraj nie tylko posiada potencjał gospodarczy, lecz także oferuje wysokie zarobki. Bywa również tak, że Polacy chcą na stałe osiedlić się u naszych zachodnich sąsiadów ze względu na godne warunki życia. Praca w Niemczech jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla osób znających język niemiecki, jak i tych, którzy dopiero chcą się go nauczyć. Jednak przed wyjazdem trzeba zapoznać się z wieloma ważnymi kwestiami. Czym charakteryzuje się Niemiecki rynek pracy?

    Jak wygląda rynek pracy w Niemczech?
    Niemcy to kraj, który jest najpopularniejszym kierunkiem emigracyjnym ze względu na wiele atrakcyjnych zalet. Ich gospodarka nieustannie się rozwija i znajduje się w światowej czołówce. W związku z tym, to państwo z roku na rok potrzebuje dodatkowych rąk do pracy i otwiera się na zagranicznych pracowników. Polacy szukający zatrudnienia w Europie wybierają ten kraj nie bez powodu - aby tam pojechać, nie trzeba posiadać żadnych wiz, ani specjalnych zezwoleń na podjęcie pracy. Warto również wiedzieć, że niemieccy pracodawcy są zobowiązani do wypłacania obcokrajowcom takiego samego wynagrodzenia, jak obywatelom Niemiec. Oprócz tego, oferują jednakowe warunki zatrudnienia, bez względu na narodowość zatrudnionych. Nasi zachodni sąsiedzi poszukują wykwalifikowanych pracowników, zarówno kobiet jak i mężczyzn, ponieważ bardzo cenią sobie polskich fachowców.

    Zawody, które należą do najbardziej pożądanych
    To nie nowość, że na niemieckim rynku pracy góruje nieustanne zapotrzebowanie na budowlańców, hydraulików, mechaników, operatorów wózków widłowych, elektryków, spawaczy, a także malarzy, ślusarzy, lakierników i stolarzy. Oferty pracy w Niemczech dotyczą również pracowników sezonowych.
    Sektor medyczny także pełni bardzo ważną funkcję w tym kraju, dlatego Niemcy coraz chętniej zatrudniają specjalistów, którym zapewniają zakwaterowanie oraz bardzo dobre wynagrodzenia. Dodatkowo dają możliwość rozwoju i pogłębianie doświadczenia zawodowego. Zachodni sąsiedzi potrzebują lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów.

    Mniej wykwalifikowanych osób Niemcy najchętniej przyjmują do roli opiekunów osób starszych. Do tego rodzaju pracy zatrudniane są zarówno osoby starsze, jak i młodsze, cechujące się empatią, wrażliwością oraz zaradnością. Mile widziane na tym stanowisku jest chociaż minimalne doświadczenie zawodowe związane z opieką osoby chorej lub starszej.

    Niemieckie prawo i obowiązki pracowników
    Przed podjęciem pracy za granicą, warto jest dokładnie sprawdzić kwestie prawne oraz najważniejsze zagadnienia, związane z zatrudnieniem na danym stanowisku. Zgodnie z przepisami, czas pracy w Niemczech nie może przekroczyć dziennie więcej niż 10 godzin. Przeważnie pracownicy wykonują swoje obowiązki przez 8 godzin od poniedziałku do piątku.

    Jeśli pracownik jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, musi wiedzieć, że przysługuje mu przeważnie około 24 dni urlopu, maksymalnie 30 dni. Jednak jest to w większości przypadków uzależnione od firmy. W pracy można liczyć na przerwę śniadaniową, trwającą 15 minut, a także tak zwaną "mittagspause", czyli 45 minutową przerwę na lunch. Maksymalna liczba godzin, którą można przepracować w ciągu tygodnia to 48 godzin, a pełen etat w Niemczech wynosi 40 godzin.

    Warto wiedzieć, że na zachodzie istnieje możliwość ubiegania się o dodatki socjalne, między innymi "Kindergeld" - świadczenia na dzieci.

    Wyjazd do Niemiec - jak się przygotować?
    Oprócz zapoznania się z ważnymi regulacjami prawnymi, obowiązującymi w tym kraju, należy również poświęcić czas na naukę podstawowych słówek. Znajomość języka niemieckiego jest bowiem niezwykle ważna podczas komunikowania się (w Niemczech niewiele osób rozmawia w języku angielskim, w związku z tym duży nacisk kładziony jest na język urzędowy). Sprawne posługiwanie się językiem zachodnich sąsiadów może mieć duży wpływ nawet na to, czy aplikujący zostanie przyjęty na wymarzone stanowisko. Udogodnieniem jest, iż tamtejsi pracodawcy zwykle sami organizują kursy językowe dla pracowników.

    Warto jest również skorzystać z pomocy agencji pracy, która oferuje klientom profesjonalne doradztwo oraz zapewnia najlepsze warunki zatrudnienia. Najczęściej organizuje zakwaterowanie nieopodal miejsca pracy oraz dostarcza umowę w języku polskim. W większości przypadków na początku jest ona sporządzana na okres próbny, a dopiero później - na czas określony. Niezależnie od jej rodzaju - należy ją dobrze przeczytać. W treści odpowiednio przygotowanej umowy powinna się znaleźć informacja o zakresie obowiązków i stanowisku. Dokument musi również zawierać stawkę godzinową, kwotę wypłaty, ilość odprowadzanych składek itp.
    Gdy osoba już znajdzie wymarzoną pracę w Niemczech, powinna zadbać o najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem się do wyjazdu. Dobrze jest wziąć ze sobą dokument potwierdzający wykształcenie oraz kwalifikacje, obowiązkowo dowód osobisty, prawo jazdy, a także CV przetłumaczone na język niemiecki. Trzeba również założyć walutowe konto bankowe, na które będzie wpływać wynagrodzenie.

    Niemiecki system podatkowy
    Pracownicy w Niemczech są klasyfikowani według klas podatkowych. Wpływa na to również ich stan cywilny. System sąsiadów zachodnich opiera się przede wszystkim na sprawiedliwości, przejrzystości i efektywności. Przed wypłatą wynagrodzenia netto, pracodawca odlicza składki ubezpieczeniowe oraz podatek dochodowy brutto i odprowadza do urzędu skarbowego przed wręczeniem wypłaty netto zatrudnionym. W przypadku nadpłaty, podatnicy mogą liczyć na zwrot podatku.

    Jakie są zarobki w Niemczech?
    W większości przypadków Polacy decydują się na wyjazd na zachód ze względu na niewielką odległość od ojczyzny oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Niemieckie państwo, podobnie zresztą jak każde, reguluje kwestię minimalnego wynagrodzenia w zależności od danej specjalizacji. Największą kwotę dostają z reguły specjaliści i otrzymują około 14 euro brutto na godzinę oraz dzienną dietę, która wynosi około 50 euro dziennie. Obecnie minimalne wynagrodzenie w Niemczech na rok 2022 wynosi 9.82 euro brutto za godzinę pracy. Wraz ze wzrostem kompetencji, zwiększa się kwota otrzymywanej wypłaty.

    Praca w Niemczech - co jest najważniejsze?
    Dobra praca za granicą to przede wszystkim taka, która jest bezpieczna i zapewnia godne wynagrodzenie pracownikom w stosunku do wykonywanych obowiązków. Przed wyjazdem warto jest zastanowić się, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Emigracja zarobkowa nie jest łatwym przedsięwzięciem i wymaga dużo odwagi oraz poświęcenia. Rozłąka z najbliższymi i zmiana otoczenia to główne powody, dla których opuszczenie kraju może okazać się bardzo trudne do zrealizowania. Jednak przed wyjazdem, nie tylko do Niemiec, lecz także do wielu innych krajów, trzeba dokładnie sprawdzić firmę, która zapewnia zatrudnienie.

    Podsumowanie
    Niemieckie firmy ciągle się rozbudowują, w związku z tym pracodawcy szukają odpowiednich kandydatów, którzy pomogą im rozwinąć interes. Nasi zachodni sąsiedzi posiadają miano lidera w Unii Europejskiej pod względem sportowym, turystycznym, technologicznym i przede wszystkim gospodarczym. Ze względu na możliwość rozwoju, wielu Polaków nie wyobraża sobie pracować w innym kraju, niż Niemcy.

    Artykuł sponsorowany

    reklama
    wyjazd za granicę

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".