• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1075
    • Dodano: 2022-02-07 / 16:27
    • Komentarzy: 1

    Ponad 300 beneficjentów na Opolszczyźnie programu "Laboratoria Przyszłości"

    (Fot. OUW )

    Dzięki wsparciu rządu, do szkół trafiają już niezbędne w procesie kształcenia narzędzia, m.in. są to: drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań. Na Opolszczyźnie program ma ponad 300 beneficjantów.


    Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    Na mapie dofinansowań nie zabrakło Opolszczyzny. - 22,16 mln złotych - tyle otrzymały placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego - komentuje wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Oznacza to, że wsparcie objęto 330 szkół w regionie. Co ważne, wspieramy nie tylko duże szkoły i miasta - ale i te najmniejsze - dodaje. Przykładem jest m.in. gmina Świerczów w pow. namysłowskim, gdzie do szkół dla najmłodszych trafi sprzęt wartości 90 tys. złotych.

    Największym beneficjentem programu Laboratoria jest Miasto Opole, które otrzyma 2,38 mln złotych na organizację pracowni w 23 szkołach. Lista beneficjentów jest jednak znacznie dłuższa.

    Artur Zapała, wicekurator oświaty w Opolu, zaznacza, że rządowy program Laboratoria swym zasięgiem obejmie także szkoły niepubliczne. - W tej chwili mowa o placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, jednakże w najbliższym czasie będą to także szkoły artystyczne. Ze wsparcia korzystają już również szkoły specjalne - wyjaśnia.

    Kwota dofinansowania uzależniona jest od wielkości szkoły. Od 30 tys. złotych w przypadku placówek, gdzie naukę pobiera maksymalnie setka dzieci, do nawet 70 tys. zł - w kontekście dużych instytucji.

    Oznacza to, że szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Łącznie z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów, uczących się w niemal 15 tys. szkół.

    Dzięki Laboratoriom Przyszłości, od 1 września 2022 roku do każdej szkoły podstawowej w Polsce trafi nowoczesny sprzęt, tak istotny w procesie kształcenia młodego pokolenia. Obowiązek udostępniania ich uczniom przez szkoły wejdzie w życie od roku szkolnego 2022/23, ale w ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły będą mogły wybierać także wyposażenie dodatkowe - od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, po pomoce dydaktyczne.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-02-07 20:05:54 [5.172.236.*] id:1632359  
    opolaninn: Napisał postów [2638], status [Szycha] Reputacja
    Przepraszam ale po co te szmaty na mordach ?

    Nick:
    Treść: