• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 741
  • Dodano: 2022-02-03 / 10:00
  • Komentarzy: 0

  Najpierw sprzedawali fikcyjny towar, później zajęli się wyłudzaniem pieniędzy przez sms

  (Fot. Archiwum)

  Trzynaście osób obejmuje akt oskarżenia, który Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu w efekcie śledztwa, które dotyczyło oszustw popełnianych m. in. w związku z transakcjami zakupu towarów w internecie.


  Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu badało proceder oszustw popełnionych wobec osób, które w latach 2017-2018 dokonywały zakupów w sklepach internetowych www.strefazakupow.net., www.przecenione.net oraz www.miedianet24.net.

  Zakresem śledztwa objęto ponad tysiąc transakcji dokonanych przez osoby skuszone atrakcyjną ceną sprzętu AGD i elektroniki, oferowanych na wymienionych portalach. Pokrzywdzeni dokonywali płatności na rachunki bankowe wskazywane im w szczegółach transakcji, natomiast zamówionego towaru nigdy nie otrzymali.

  Jak zostało stwierdzone, po pewnym czasie sposób działania sprawców uległ zamianie i polegał na przesyłaniu do przypadkowych osób wiadomości sms, w których informowano, że konieczna jest niewielka dopłata (od jednego do kilku złotych) w związku z realizowaną dostawą zamówionego towaru, której można dokonać poprzez otwarcie załączonego linku. Pokrzywdzeni, w zaufaniu, że mają do czynienia z wiadomością dotycząca faktycznie realizowanej dla nich usługi, otwierali link, a następnie drogą elektroniczną realizowali płatność. Te osoby, które nie zachowały przy operacji ostrożności, dokonywały w istocie przelewów na dużo większe kwoty aniżeli wskazywane w wiadomości sms. Link zawierał bowiem zakodowane inne dane dotyczące wysokości należności, które "podstawiały się" do dokonywanej płatności. Innymi słowy, zamiast przelewu na kilka złotych pokrzywdzeni, którzy nie zwrócili uwagi na parametry dokonywanego przelewu, płacili oszustom nawet kilkanaście tysięcy złotych.

  W toku śledztwa poprzez dane uzyskane z banków prowadzących rachunki, na które pokrzywdzeni wpłacali pieniądze, dotarto do osób, które je zakładały. Jak ustalono osoby te pełniły rolę tzw. "słupów" - de facto udostępniały swoje dane do założenia rachunku bankowego. Zachętą do założenia rachunku był zarobek rzędu 100 złotych za jedno konto. Jak ustalono, werbunkiem osób, na które zakładane były rachunki bankowe, zajmowali się m. in. Michał K. oraz obywatel Ukrainy Andriej A. Z ustaleń poczynionych w toku śledztwa wynika jednakże, że byli oni jedynie pośrednikami, a dokumentację i dane umożliwiające elektroniczny dostęp do rachunków przekazywali dalszym osobom, działającym poza granicami kraju.

  Jak zdołano ustalić oszustwa popełniane były z wykorzystaniem serwerów działających poza granicami kraju, co pozwala twierdzić, że szajka zajmująca się tym procederem miała charakter międzynarodowy.

  Rolą Adrieja A. było również wpłacanie pieniędzy pochodzących z dokonanych oszustw przy wykorzystaniu bankomatów i wpłacanie ich na dalsze rachunki. Pieniądze pochodzące z przestępstw były również wykorzystywane do zakupu kryptowalut.

  Zakresem aktu oskarżenia objęto transakcje popełnione na szkodę ponad dwustu osób (w tym kilkunastu z terenu Opolszczyzny), a łączna wartość wyrządzonej szkody to ponad 500 tys. zł. W toku śledztwa na rachunkach bankowych wykorzystywanych w procederze zabezpieczono ponad 130 tys. zł. Dodać należy, że akt oskarżania nie obejmuje wszystkich ujawnionych oszustw i ustalonych sprawców, albowiem kilku z nich nie udało się zatrzymać. Ich sprawę wyłączono do odrębnego postępowania i są oni poszukiwani (także z wykorzystaniem europejskiego nakazu aresztowania).

  Oskarżeni usłyszeli zarzuty oszustwa, prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za popełnione oskarżonym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".