• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2024
  • Dodano: 2022-02-01 / 10:27
  • Komentarzy: 0

  Od dziś ceny w dół, ale nie na zawsze. To wielkie wyzwanie dla małych sklepów

  (Fot. Dżacheć)

  (Fot. Dżacheć)

  Od wtorku do 31 lipca tego roku ma obowiązywać niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. W niektórych sklepach widać spadki cen, choć niekoniecznie są one odczuwalne.


  Zgodnie z ustawą 0-proc. stawką VAT objęto podstawowe produkty żywnościowe i napoje opodatkowane dotąd stawką 5 procent. Czy faktycznie odczujemy ulgę przy codziennych zakupach? Niestety obniżka VAT na żywność nie musi przełożyć się na ceny dla klientów. Część przedsiębiorców już kilka dni temu podniosła ceny o kilkanaście procent by po obniżce VAT i tak ceny były wyższe o ok. 10% od tych obowiązujących jeszcze niedawno.

  Zmiana stawki VAT od 1 lutego to wielkie wyzwanie organizacyjne i finansowe dla sklepów, które musiały nie tylko przeprogramować swoje kasy fiskalne i dostosować je do nowych zasad, ale także m.in. wydrukować nowe etykiety i nakleić je na produkty.

  Z pewnością taniej (kilka groszy) kupimy żywność w dużych marketach - tam można zobaczyć już nowe etykiety na produktach informujące o zmianie ceny. Przed tygodniem większość marketów podwyższyła ceny, nawet o 20 procent. Ten proceder jednak bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wyniki poznamy wkrótce.

  Nowe ceny to duże wyzwanie dla małych przedsiębiorców, którzy nie ukrywają, że po wzroście cen prądu i gazu będą mocno stratni na nowe polityce państwa.

  Jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych przez Ministerstwo Finansów chodzi tutaj o takie produkty jak:

  - mięso i podroby jadalne,
  - ryby, skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne - z wyłączeniem homarów i ośmiornic,
  - produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny,
  - warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy,
  - owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów,
  - zboża,
  - produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;
  - nasiona i owoce oleiste, ziarna,
  - tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, lub mikrobiologicznego,
  - wody - włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe,
  - jogurty, maślanki, kefiry, lody,
  - napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego,
  - dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".