• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2479
    • Dodano: 2022-02-01 / 10:27
    • Komentarzy: 0

    Od dziś ceny w dół, ale nie na zawsze. To wielkie wyzwanie dla małych sklepów

    (Fot. Dżacheć)

    (Fot. Dżacheć)

    Od wtorku do 31 lipca tego roku ma obowiązywać niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. W niektórych sklepach widać spadki cen, choć niekoniecznie są one odczuwalne.


    Zgodnie z ustawą 0-proc. stawką VAT objęto podstawowe produkty żywnościowe i napoje opodatkowane dotąd stawką 5 procent. Czy faktycznie odczujemy ulgę przy codziennych zakupach? Niestety obniżka VAT na żywność nie musi przełożyć się na ceny dla klientów. Część przedsiębiorców już kilka dni temu podniosła ceny o kilkanaście procent by po obniżce VAT i tak ceny były wyższe o ok. 10% od tych obowiązujących jeszcze niedawno.

    Zmiana stawki VAT od 1 lutego to wielkie wyzwanie organizacyjne i finansowe dla sklepów, które musiały nie tylko przeprogramować swoje kasy fiskalne i dostosować je do nowych zasad, ale także m.in. wydrukować nowe etykiety i nakleić je na produkty.

    Z pewnością taniej (kilka groszy) kupimy żywność w dużych marketach - tam można zobaczyć już nowe etykiety na produktach informujące o zmianie ceny. Przed tygodniem większość marketów podwyższyła ceny, nawet o 20 procent. Ten proceder jednak bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wyniki poznamy wkrótce.

    Nowe ceny to duże wyzwanie dla małych przedsiębiorców, którzy nie ukrywają, że po wzroście cen prądu i gazu będą mocno stratni na nowe polityce państwa.

    Jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych przez Ministerstwo Finansów chodzi tutaj o takie produkty jak:

    - mięso i podroby jadalne,
    - ryby, skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne - z wyłączeniem homarów i ośmiornic,
    - produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny,
    - warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy,
    - owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów,
    - zboża,
    - produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;
    - nasiona i owoce oleiste, ziarna,
    - tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, lub mikrobiologicznego,
    - wody - włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe,
    - jogurty, maślanki, kefiry, lody,
    - napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego,
    - dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".