Do lasu wyrzuca się niemal wszystko poczynając od odpadów spożywczych, papieru, paragonów, przez plastikowe lub szklane butelki pozostawione podczas spacerów, po sprzęt AGD czy części samochodowe. Z takim widokiem zmierzyli się leśnicy z Nadleśnictwa Olesno, którzy przed Sylwestrem usunęli 68 ton śmieci z lasu.
- Zdarza się, że przejmowane przez nas grunty (śródpolne zadrzewienia, wąwozy, przyrzeczne fragmenty lasu) to tak naprawdę wielkie i nielegalne składowiska odpadów. Takie "prezenty" powstające przez wiele lat bez żadnej kontroli spadają na nas jak grom. Postanowiliśmy podjąć nierówną walkę, której wymiar przerósł nasze wyobrażenia o skali problemu. Warto dodać, że to wyłącznie dwie lokalizacje o pozornie niewielkiej powierzchni - napisali leśnicy z Nadleśnictwa Olesno na Facebooku.
W sumie leśnicy usunęli 68 ton śmieci, a koszt przedsięwzięcia wyniósł 80 tysięcy złotych.
- Niestety w skali kraju i wspólnej walki Lasów Państwowych ze śmieciowym problemem, coroczne dane oscylują w okolicach 110 tys. m3 wywożonych śmieci i kosztach sięgających 20 mln zł - czytamy.
Takie elementy nie tylko oszpecają krajobraz, ale są dużym zagrożeniem dla środowiska. Stwarzają one niebezpieczeństwo dla zwierząt, gdyż folie mogą zostać połknięte przez zwierzęta, linki i sznurki trafiają do gniazd, gdzie plączą nogi piskląt, a szkło i metal powodują okaleczenia u zwierząt.
Poza tym nielegalne wysypiska śmieci nie są odpowiednio przygotowane do składowania odpadów, ponieważ nie posiadają pod sobą bariery dla toksycznych substancji. Na terenie wysypisk legalnych układanych kilka warstw folii i żużlu. Brak takiej warstwy umożliwia dostanie się szkodliwych substancji do gleby i wód gruntowych.
Na dzikich wysypiskach powstaje metan i siarkowodór, czyli gazy, które mogą doprowadzić do samozapłonu, a następnie do pożaru.
Podczas rozkładu odpadów następuje rozwój bakterii, co jest źródłem zapachów nieprzyjemnych dla człowieka, ale przyciągających szczury i muchy - zwierzęta roznoszące choroby.
Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko do śmierci występujących wokół nich drzewostanów.
tomuniu: Napisał postów [2888], status [Szycha]
Akcja, która jest budująca oby tylko znowu brudasy nie nawiozły śmieci. Byłem kiedyś świadkiem podobnej akcji, która zakończyła się tylko zasypaniem śmieci ziemią i wyszło tak sobie.