• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2289
  • Dodano: 2021-12-17 / 08:01
  • Komentarzy: 3

  Urolodzy z USK rozszerzają zabiegi o laparoskopowe operacje guzów prostaty i nerek

  (Fot. USK Opole)

  Małoinwazyjne usuwanie zmienionych nowotworowo nerek oraz guzów prostaty w USK w Opolu. Urolodzy rozszerzają techniki laparoskopowe.


  To duża korzyść dla pacjentów, bo są operowani bez dużego cięcia, a więc szybciej wracają do zdrowia i jeśli jest wskazanie, mogą podjąć dalsze leczenie onkologiczne - podaje dr Jacek Jastrzębski, urolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

  - Po ostatniej laparoskopowej prostatetektomii, czyli wycięciu guza prostaty wypisaliśmy pacjenta w drugiej dobie po zabiegu, po usunięciu nerki tą metodą - w trzeciej dobie. W przypadku takich zabiegów prowadzonych metodą klasyczną hospitalizacja trwa około dwa razy dłużej - precyzuje dr Jastrzębski.

  I dodaje, że zaletami zabiegów małoinwazyjnych jest też mniejsza utrata krwi i ograniczenie przetoczeń podczas samej operacji. Pozwalają one także na większą precyzję - operujący może "dotrzeć" kamerą tam, gdzie przy klasycznym zabiegu ma ograniczone pole widzenia.

  - Dzięki laparoskopii widzimy wszystkie struktury i to w dużym powiększeniu, co pozwala na precyzyjne preparowanie między tkanką zdrową i nowotworem, oszczędzanie np. nerwów odpowiadających za erekcję czy mięśni odpowiadających za trzymanie moczu czy dokładniejsze zespolenie cewki z pęcherzem - kontynuuje dr Jastrzębski.

  Po zabiegu laparoskopowym pacjent szybciej wraca do ogólnej sprawności, nie potrzebuje też dodatkowego zaopatrzenia medycznego (np. w pieluchy w przypadku nietrzymania moczu) czy rehabilitacji.
  Wśród zabiegów, które urolodzy z USK w Opolu chcą wykonywać metodami laparoskopowymi, są usuwanie raka prostaty (najczęstszego nowotworu u mężczyzn) oraz guzów nerki nieprzekraczających 7 cm. Cel to wykonywanie ok. 100 takich zabiegów rocznie. Właśnie trwa testowanie laparoskopów.

  Wraz z rozwojem technik laparoskopowych dla pacjentów onkologicznych na Oddziale Urologii USK wprowadzone zostaną konsylia, złożone z lekarzy chirurgów onkologów i urologów, radioterapeutów, chemioterapeutów, koordynatora, które będą ustalały odpowiednią ścieżkę leczenia dla pacjenta. To efekt współpracy ze specjalistami z Opolskiego Centrum Onkologii.

  - Techniki małoinwazyjne we współczesnej chirurgii onkologicznej są w przypadku wielu schorzeń standardem. W urologii odgrywają one szczególną rolę m.in. ze względu na ograniczoną dostępność do pola operacyjnego, dlatego cieszymy się, że możemy je oferować pacjentom w naszym szpitalu - komentuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-12-17 17:36:02 [89.67.11.*] id:1628422  
  JogurtPitny: Napisał postów [125], status [wyjadacz] Reputacja
  To mi się podoba, że medycyna się rozwija i jest na wysokim poziomie.

  Nick:
  Treść:
  2021-12-17 10:44:59 [5.173.42.*] id:1628355  
  tippmann: Napisał postów [7185], status [VIP] Reputacja
  jedno wielkie g z tego wyjdzie i tyle w temacie

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-12-17 13:37:46 [217.173.195.*] id:1628394  
  wojtasoks: Napisał postów [9853], status [VIP] Reputacja
  Nabity post? Czy nie do tego artykułu miał być?