• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3915
  • Dodano: 2021-12-02 / 16:27
  • Komentarzy: 3

  Trzech obywateli Gruzji włamywało się do opolskich mieszkań. Usłyszeli zarzuty

  W listopadzie 2021 r. Prokuratura Rejonowa w Opolu zakończyła śledztwo przeciwko trzem obywatelom Gruzji, którym zarzuca się udział we włamaniach do mieszkań na terenie Opola.


  Skierowany do Sądu Rejonowego w Opolu akt oskarżenia obejmuje trzech mężczyzn: Zakariego T. (29 lat), Giorgija B. (42 lata) oraz Tamaza K. (38 lat), którzy odpowiedzą za udział w łącznie 11 włamaniach do lokali mieszkalnych w Opolu, popełnionych w okresie maja 2021 r.

  Sprawcy do wnętrza mieszkań przedostawali się zawsze w ten sam sposób - poprzez siłowe wyłamanie wkładek zamków. Nadto, aby uchronić się przed dekonspiracją, oskarżeni kawałkami folii aluminiowej zaklejali wizjery w drzwiach mieszkań sąsiadujących z mieszkaniem, do którego się włamywali.

  Zainteresowaniem włamywaczy objęte były przedmioty niewielkich gabarytów ale przedstawiające istotniejszą wartość (przede wszystkim pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny, choć w jednym przypadku nie pogardzili także kożuchem). Łączna wartość wyrządzonych strat przekroczyła 70 tys. złotych. W dwóch przypadkach sprawcom nie udało się pokonać zabezpieczeń zamontowanych w drzwiach mieszkań, co skutkowało przyjęciem, że dopuścili się jedynie usiłowania włamania.

  - Oskarżonych zatrzymano wskutek działań funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Opolu. W związku z popełnianymi przestępstwami policjanci prowadzili obserwację osiedli mieszkaniowych. W dniu 26 maja 2021 r. w rejonie dzielnicy Chabry wytypowali oni trójkę mężczyzn znajdujących się w stojącym pod jednym z bloków samochodzie. Gdy podjęto próbę ich zatrzymania, uciekli. Pościg ulicami Opola zakończył się w rejonie ul. Pużaka, gdzie sprawcy porzucili samochód. W wyniku penetracji pobliskich terenów doszło do zatrzymania ściganych - relacjonuje prok. Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu.

  Przed zatrzymaniem sprawcy odrzucili plecak, w którym znajdowała się biżuteria skradziona tego dnia z mieszkania przy ul. Chabrów oraz torebka pochodząca z przestępstwa dokonanego kilkanaście dni wcześniej.

  Podjęte następnie działania pozwoliły powiązać Zakariego T., Giorgija B. oraz Tamaza K. z 11 włamaniami do mieszkań na terenie Opola. Przede wszystkim była to konsekwencja rozpoznania przez pokrzywdzonych rzeczy, które zostały im skradzione, a które ujawniono w zajmowanym przez oskarżonych mieszkaniu. Nadto zabezpieczono wkładki wyłamanych zamków, które pochodziły z drzwi okradzionych mieszkań (do wkładek, które znaleziono w mieszkaniu sprawców pasowały klucze, którymi do czasu włamania posługiwali się pokrzywdzeni).

  Istotnym dowodem wiążącym oskarżonych z zarzucanymi przestępstwami są także wyniki ekspertyzy traseologicznej, w ramach której porównywano ślady pozostawione na miejscu przestępstw z obuwiem oskarżonych. Pomocnym były również badania porównawcze śladów małżowiny usznej ujawnionych na miejscu przestępstw popełnionych przy ul. Koszyka i Chabrów z odbitkami ucha Tamaza K. Nadto, w toku śledztwa uzyskano opinię z badań genetycznych, której wnioski również obciążają oskarżonych (ślady biologiczne z DNA oskarżonych ujawniono m. in. na miejscu niektórych przestępstw).

  Oskarżonym oprócz włamań zarzuca się również zignorowanie wydawanych przez funkcjonariuszy Policji poleceń zatrzymania pojazdu w chwili próby ich zatrzymania, co stanowi występek z art. 178b kk. Nadto w związku z ujawnieniem w mieszkaniu zajmowanym przez oskarżonych niewielkich ilości środków odurzających zarzucono im także popełnienie przestępstwa z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

  W początkowej fazie śledztwa oskarżeni przyznawali się do popełnienia zarzucanych im czynów, natomiast po uzupełnieniu zarzutów o kolejne przestępstwa zaprzeczyli ich sprawstwu i odmówili składania wyjaśnień.
  Na rozpoczęcie rozprawy oskarżeni oczekują w areszcie w związku ze stosowanym wobec nich tymczasowym aresztowaniem. Zakariemu T., Giorgijowi B. oraz Tamazowi K. grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

  Zdjęcie (1/8)

  (Fot. KMP Opole)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-12-02 17:46:43 [83.30.1.*] id:1627045  
  Barti: Napisał postów [311], status [pismak] Reputacja
  Odpowiednio ich ukarać, następnie po odsiadce w trybie natychmiastowym wydalić ich z Polski i jednocześnie nałożyć na nich zakaz wjazdu na teren całej Unii Europejskiej na okres min. 10 lat!

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-12-02 22:04:55 [89.64.42.*] id:1627080  
  Peugeot406: Napisał postów [735], status [stały bywalec] Reputacja
  Dodaj coś jeszcze! Ile razy chcesz karać za to samo?
  2021-12-07 09:18:10 [46.204.64.*] id:1627399  
  Samiec: Napisał postów [11], status [nowy] Reputacja
  Po co kilka razy. Kula w tył głowy brudasom i tyle. Do piachu