• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1687
    • Dodano: 2021-12-04 / 12:07
    • Komentarzy: 0

    Umowy o dzieło na Opolszczyźnie. ZUS ujawnia szczegóły

    (Fot. Archiwum)

    Od początku tego roku płatnicy składek i osoby fizyczne powinni zgłaszać w ZUS zawieranie umów o dzieło. Jaki obraz wyłania się z danych zgromadzonych przez ZUS i jak wypada Opolszczyzna? To pierwszy raport, który pokazuje skalę zjawiska w kraju i w regionie.

    Płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca wykonanie dzieła powinna w ciągu 7. dni zgłosić ten fakt w ZUS. To pokłosie przepisów Tarczy Antykryzysowej, które weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Są jednak wyjątki. Zwolnieni z tej powinności są pracodawcy, którzy zawierają umowę o dzieło z własnym pracownikiem. Nie trzeba też zgłaszać umów o dzieło wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy ale zawartych z innym podmiotem oraz zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

    Zgłoszenia - najmniej na Opolszczyźnie

    Między styczniem a wrześniem tego roku do ZUS wpłynęło 796,3 tys. zgłoszeń, które dotyczyły ponad 1,2 mln umów o dzieło. Na specjalnie przygotowanym przez ZUS formularzu (ZUS RUD), zgłoszenia przekazało 60,7 tys. podmiotów, z czego aż 96,42 proc. (58,5 tys.) to płatnicy składek. Osób fizycznych, które raportowały do ZUS umowę o dzieło - a nie są płatnikami - było zaledwie 1209 czyli 1,99 proc. ogółu. Według danych ZUS liczba osób wykonujących umowy o dzieło wyniosła 267,9 tys.

    - W ujęciu procentowym Opolszczyzna miała najmniejszy udział w deklarowanych umowach o dzieło. W naszym regionie zarejestrowano 1,66 procent wszystkich umów o dzieło w skali kraju. Najwięcej, bo aż 25,29 procent zgłoszonych umów przypadało na województwo mazowieckie - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Płeć i wiek wykonawców umów o dzieło

    Wśród niemal 267 tys. wykonawców umów o dzieło, większość stanowili mężczyźni - 53,41 proc. Najliczniejszą grupa były osoby w przedziale od 30 od 39 lat. W sile 65,3 tys. stanowili jedną czwartą wszystkich zgłoszonych. Kolejną największą zbiorowością były osoby wieku 20-29 lat (22,55 proc. zgłoszonych), dalej w wieku 40-49 lat (21,09 proc. zgłoszonych osób). Co ciekawe 2062 umów o dzieło zostało podpisanych z osobami, które miały 80 lub więcej lat.

    Wykonawcy - gdzie najwięcej

    Liderem pod względem liczby osób wykonujących umowy o dzieło jest największe województwo czyli mazowieckie. Mieszkało tam 27,61 proc. osób, którym zlecono dzieło. Na drugim miejscu jest małopolskie - 10,65 proc. i śląskie z 9,95 proc. osób na umowie o dzieło. Stawkę w tym zestawieniu zamyka województwo opolskie, skąd pochodzi 1,45 proc. osób, którym powierzono dzieło zgłaszając to w opolskim ZUS. Nieco inaczej ranking województw wygląda w kontekście liczby wykonawców umów o dzieło w przeliczeniu na 10 tys. ubezpieczonych. Choć w tym wymiarze również przoduje województwo mazowieckie - 328 osób na 10 tys. mieszkańców, to na ostatnim miejscu zamiast opolskiego jest lubuskie ze 103 zgłoszonymi osobami na 10 tys. ubezpieczonych. Na Opolszczyźnie, w przeliczeniu na każde 10 tys. ubezpieczonych - 110 to osoby z umową o dzieło.

    Branże a wykonawcy umów o dzieło

    Kilku płatników składek mogło zgłosić tę samą osobę jako wykonawcę umowy o dzieło. Stąd analiza ZUS pod tym kątem obejmuje 330,2 tys. osób, czyli więcej niż unikalnych wykonawców umów o dzieło (od stycznia do końca br. września zgłoszono w ZUS - 267,9 tys.). Najwięcej osób zgłosili płatnicy, którzy zajmują się działalnością edukacyjną - 36,9 tys. czyli 11,18 proc.

    Inne rodzaje działalności płatników składek, którzy zgłaszali stosunkowo wielu wykonawców to:
    - działalność organizacji członkowskich - 29,5 tys. osób (8,95 proc. zgłoszeń),
    - działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką - 29,3 tys. osób (8,87 proc. zgłoszeń),
    - działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, dźwiękowych
    i muzycznych - 25,5 tys. osób (7,68 proc. zgłoszeń),
    - reklama, badanie rynku i opinii publicznej - 22,7 tys. osób (6,88 proc. zgłoszeń).

    Płatnicy zgłaszający umowy o dzieło - czym się zajmują

    W skali kraju najrzadszym rodzajem działalności, którym zajmowali się płatnicy zgłaszający umowy o dzieło było górnictwo rud metali. Taki formularz złożyło w ZUS tylko 2 przedsiębiorców. Najwięcej zgłoszeń pochodziło od płatników zajmujących się architekturą i inżynierią - 4796 podmiotów, co stanowiło 8,2 proc. ogółu zgłaszających. W dalszej kolejności 4119 płatników, którzy według Polskiej Klasyfikacji Działalności wskazali działalność organizacji członkowskich (7 proc. zgłaszających). ZUS zliczył też 3077 płatników z branży edukacyjnej (5,26 proc. zgłaszających).

    Opolscy przedsiębiorcy

    Jaki jest obraz opolskich płatników między styczniem a wrześniem tego roku? Oto działy Polskiej Klasyfikacji Działalności dominujące w regionie, według zgłaszającego umowy o dzieło płatnika składek:
    - działalność w zakresie architektury i inżynierii; badania i analizy techniczne - 8,13 proc.,
    - administracja publiczna oraz polityka gospodarcza i społeczna - 7,2 proc.,
    - działalność organizacji członkowskich - 7,2 proc.,
    - działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką - 6,28 proc.,
    - edukacja - 5,76 proc.

    Średnia długość trwania umowy

    W wymiarze krajowym średni okres, na który zawarto umowy o dzieło to 22,4 dnia. Najczęściej umowy te zawierano na mniej niż 9 dni (71,37 proc. umów), rzadziej na 30 dni i więcej (14,74 proc. umów). Najmniejszy udział, bo niespełna 6 procentowy miały umowy na okres od 20 do 29 dni. W ponad 27,6 tys. zgłoszeniach umawiający się nie określili daty zakończenia umowy o dzieło.

    Płatnicy a ilość ubezpieczonych

    Perspektywa ogólnopolska ujawnia, że najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Takich płatników było dokładnie 30 671 i stanowili 57,27 proc. wszystkich wypełniających formularz ZUS RUD. Natomiast najmniejsza grupa płatników składek deklarujących zawarcie umowy o dzieło opłacała ubezpieczenie za 250 pracowników. Takich przedsiębiorstw było 1994 i stanowili 3,72 proc. ogółu płatników raportujących podpisanie umowy o dzieło.
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".