• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 2305
    • Dodano: 2021-11-29 / 13:18
    • Komentarzy: 3

    Policja podsumowała akcję "Tydzień bezpieczeństwa pieszych"

    (Fot. KWP Opole)

    Opolscy policjanci przeprowadzili wojewódzkie działania pod nazwą "Tydzień bezpieczeństwa pieszych". Ich celem była poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. W działaniach z wykorzystaniem drona funkcjonariusze zwracali uwagę zarówno na zachowania kierowców jak i błędy popełnianie przez pieszych. W trakcie akcji policjanci ujawnili blisko 250 wykroczeń, z których ponad 150 zakończyło się mandatami.

    Podczas akcji trwającej w dniach 22-28 listopada policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych jak i też na to jak zachowują się sami piesi. W celu zwiększenia efektywności do swoich działań wykorzystaliśmy także policyjnego drona.

    W czasie trwania akcji mundurowi ujawnili ponad 130 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Dla 63 osób brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym czy też niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej zakończyło się ukaraniem mandatem karnym. Policjanci ujawnili także 114 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Blisko 100 z nich zostało ukaranych mandatami za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy też wyprzedzanie w rejonie przejścia.

    A my jeszcze raz przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

    - zachować szczególną ostrożność;

    - zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

    Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

    Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.





    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-11-29 21:19:01 [194.29.183.*] id:1626811  
    KK 35947: Napisał postów [3377], status [VIP] Reputacja
    W jakiej odległości od przejścia zaczyna się "rejon przejścia"? w metrach proszę Panie policjancie i najlepiej paragrafik poproszę bo jak na razie to jest chyba prawo z bani to co wygadujecie o tym rejonie...

    Nick:
    Treść:
    2021-11-29 16:09:49 [185.127.20.*] id:1626782  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Jak dla mnie to ten przepis jest martwy. Zawsze w okolicach przejść zachowuję ostrożność i pieszych przepuszczam, nie ubędzie mi. Ale co niektórzy widząc pieszego kilka metrów od przejścia już się zatrzymują niestety i blokują ruch.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-11-29 17:35:25 [89.67.142.*] id:1626800  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Ale wiesz, że taki standard jest w wielu zachodnich Państwach? Ja chyba raz spotkałem się z taką nadgorliwością, byłem akurat pieszym i obdarowałem Panią kierowczynię piękny uśmiechem w ramach podziękowania.